Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.05.2020 18:35
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 22.05.2020 18:39
ABONE OL

! ?

Gündemde en çok araştırılan konular arasında hiç şüphesiz ki 1000 TL pandemi sosyal destek yer alıyor. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olumsuz etkiler yaratan corona virüsten dolayı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, sosyal yardım desteği vermeye başladı. Gerçekten ihtiyaç sahibi olanların alabileceği ? Başvurusunu çoktan yapmış olanlar ise işleminin nasıl yapıldığını merak ediyor ve arama motorları üzerinden sıkça sorguluyor. İşte 1000 TL ve sonuçlarına dair tüm bilgiler...

Pandemi sosyal destek sonuç sorgulama! 1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır?

Corona virüs ile mücadele kapsamında ihtiyacı olanlara 1000 TL sosyal yardım veriliyor, bunun için belli şartlara sahip olmak ve başvuru yapmak gerekiyor. Daha önce 4.4 milyon haneye 1000'er lira ödeme yapılırken şimdi 3.fazda ihtiyacı olanlara ki 1000 TL pandemi sosyal destek yardımı yapılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Selçuk'un ödemelerin yapılmaya başlandığını açıklamasının ardından "pandemi sosyal destek sonuç sorgulama" araması internet üzerinden sorgulanmaya başladı. İşte henüz başvurmamış olanlar için 1000 TL sosyal yardım başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı…

PANDEMİ 1000 TL SOSYAL DESTEK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Pandemi sosyal destek başvuruları e-Devlet sistemi üzerinden yapılıyor. Aynı zamanda başvuru görüntüleme de yine bu sistem üzerinden yapılıyor.

PANDEMİ SOSYAL BAŞVURU VE SONUÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

SOSYAL YARDIMDAN KİMLER YARARLANACAK?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakıflarınca;
3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu veya 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanunu kapsamında, halihazırda düzenli merkezi sosyal yardım (Yaşlı Aylığı, Engelli Aylığı, Engelli Yakını Aylığı, Silikozis Aylığı, Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Muhtaç Asker Ailelerine Yönelik Düzenli Nakit Yardım, Öksüz Yetim Yardımı, Muhtaç Asker Çocuğu Yardımı, Şartlı Eğitim Yardımı, Şartlı Sağlık Yardımı, Çoklu Doğum Yardımı, Psiko-Sosyal ve Mali Kayıp Yaşayan Tüberküloz ve SSPE Hastalarına Yönelik Düzenli Nakdi Yardım Programı) alan hanelere herhangi bir başvuruya gerek olmaksızın Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı kapsamında 1.000 TL ödeme yapılacak.

SOSYAL YARDIM 3. FAZ BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet'te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden 3. Faz başvuruları başladı.
* TC kimlik numaranızın son hanesine göre,
* 0 – Pazartesi
* 2 – Salı
* 4 – Çarşamba
* 6 – Perşembe
* 8 – Cuma günlerinde başvurularınızı yapabilirsiniz.
* Cumartesi ve Pazar günleri ise herhangi bir sınırlama olmaksızın herkes başvuru yapabilir.

SOSYAL YARDIM NASIL ALINACAK?

PTT'den yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
*Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi Destek Programı çerçevesinde gerçekleştirilen sosyal yardım ödemeleri süresince bazı PTT iş yerlerimizde yaşanan yoğunluğun, çalışma arkadaşlarımızın ve siz değerli müşterilerimizin koronavirüs hastalığı karşısında sağlığını tehlikeye düşürmemesi amacıyla 03.04.2020 tarihinden itibaren sosyal mesafe kurallarının uygulanamadığı, sürekli olarak yoğunluk yaşanan iş yerlerimizi ikinci bir açıklamaya kadar kapatma kararı aldık.
Alınan bu kararın ardından PTT dağıtıcıları, kolluk kuvvetleri ve bekçiler sosyal yardım ödemelerini evde yapacak.