Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 27.03.2020 Gazete
ABONE OL

Gurbetçiye le

Takvim Gazetesi yazarı bugün köşesinde kaleme aldığı yazıda yine okuyucularımızdan gelen soruları yanıtladı. İşte Erdem'e sorulan sorular ve yanıtları...

Gurbetçiye dövizle BES
Belçika'da yaşıyorum. Ne Türkiye'de ne Belçika'da resmi olarak çalıştım. 1969 doğumluyum, Türkiye'de emekli olma imkanım var mı?
Maalesef hiçbir sigorta girişiniz olmadan ya da prim ödemeden emekli olmanız mümkün değil. Yurt dışında çalışmanız yoksa yurt dışı borçlanması da yapamazsınız. Türkiye'den emekli olabilmek için gelip burada prim ödemeniz yani sigortalı olup çalışmanız lazım. Ama size tavsiyem, 'ten, le BES'ten de yararlanabilirsiniz.

1992 yılından 2012 yılına kadar çalıştığım şirket iflas nedeniyle kapandı, kıdem tazminatımı alamadım. Tazminatı almam için nereye müracaat etmem gerekiyor? Yüksel KIRIK
Bu tür alacaklar için artık arabulucuya başvuruluyor. Dolayısıyla sizin de arabulucuya başvurmanız lazımdı. Ancak burada bir zaman aşımı var. 5 yıl. Bunu geçirmişsiniz.

1997'den 2008'e kadar bir şirkette çalıştım. Şirket iflas etti. 2008'de farklı bir şirkete geçtim. Şu an çalıştığım şirket önceki tazminatlarımı vermek istemiyor? Ne yapmam gerek? İdris KESGİN
Şu anki şirketin geçmişte çalıştığınız iflas eden şirketteki tazminatı ödeme yükümlülüğü yok. Eğer sizi işten çıkartmışlarsa 2008'den bu yana olan tazminatınızı ödemek zorundalar. Kendiniz istifa ettiyseniz zaten alamazsınız.

ekonomi@takvim.com.tr

FARUK ERDEM SORULARINIZI CEVAPLIYOR -TAKVİM'E SORUN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.