Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.03.2020 11:22
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.03.2020 11:22
ABONE OL

'siz 2020 yılı indirimli araç nasıl alınır? İşte o rapor ile indirimli otomobil alma fırsatı!

Ülkemizde ların sosyal ve ekonomik anlamda hayata dahil edilmesi için devlet tarafından birçok sosyal hak sunulur. Toplumsal yaşamda engelli bireylerin kendilerine yer bulabilmesi ve hayatlarını daha insani şartlarda geçirmesine imkan vermek için maddi desteklerin sayısı arttırılmıştır. Engelli bireylere verilen maaş gibi maddi desteklerin yanında; engellilik halinin rapor ile tescil edilmesi durumunda 'siz sıfır araç alımına dair fırsatlar bulunuyor. Peki engelli raporu ile indirimli araç nasıl alınır? Kimler bu haktan yararlanabilir? ÖTV'siz araç alımına ilişkin belirlenen şartlar nelerdir? İndirimli araç almak için herhangi bir limit bulunuyor mu? İşte, engelli raporu ile indirimli araç alımına ilişkin öğrenebilmek istenen bütün detaylar…

2020 yılı ÖTV'siz indirimli araç nasıl alınır?

2020 yılında ekonomi kalemindeki iniş çıkışlar başta otomotiv olmak üzere birçok sektörü derinden sarmıştır. Otomotiv sektöründe sıfır araç alımına yönelik Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi devreye sokulmuştur. Belirlenen süre ile tüm vatandaşlara tanınan bu ÖTV'siz araç alımı, engelli bireyler için her zaman geçerlidir. Belirli mal veya ürünler üzerinden maktu ve oransal olarak alınan harcama vergisi olarak tanımlanan Özel Tüketim Vergisi, sıfır araç alımında engelli vatandaşlar için dikkate alınmaz. Engelli vatandaşların ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için ilgili yasa tarafından belirlenen şartlara uygunluk göstermesi gerekir. Şartlara uygun olmayanların ÖTV indiriminden yararlanması söz konusu olmaz.

ÖTV İndiriminden Yararlanmak İçin Belirlenen Şartlar Nelerdir?

Engelli vatandaşların ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için ilgili yasa tarafından belirlenen şartlara uygunluk göstermesi gerekir. Şartlara uygun olmayanların ÖTV indiriminden yararlanması söz konusu olmaz.

• ÖTV indiriminden yararlanmak isteyen vatandaşın engel durumunun yüzde 40'ın üzerinde olması ve yetkilendirilen sağlık kurumları tarafından engel durumunun tespit edilerek raporlandırılması gerekir.

• ÖTV indirimi sadece engelli vatandaşa tanılan şahsi bir haktır ve bu nedenle bu indirim kapsamında alınan araçların ruhsatı engelli vatandaşın üzerine kayıt edilir. Yüzde 90 ve üzerinden engelli olan ve araç kullanması mümkün olmayan kişilerin 2. Ve 3. Dereceden akrabaları engelli vatandaşın üzerine kayıtlı olan taşıtı kullanabiliyorlar.

• Engelli bireyin üzerinde aldığı aracın doğal afet veya kaza sonucu perte çıkması halinde, ilk alım tarihinden 5 yıl geçmemiş olsa bile ÖTV'siz yeni bir araç sahibi olabilirler. Bunun dışındaki haller dışında ÖTV indirimsiz araç sahibi olan engelli bir vatandaş 5 yıl içerisinde yeniden araç almak istemesi halinde ÖTV indiriminden yararlanması mümkün değildir.

• Engelli vatandaşlar ÖTV indirimsiz yalnızca sıfır araç alabilirler, bu indirim ikinci el araç alımlarını kapsamaz.

• Yüzde 90'ın üzerinde engelli olan ve 18 yaşını doldurmamış kişiler için vasi kararı gerekir.

• Engelli raporunda yüzde 40 ve üzerinde ortopedik sorun tespit edilmesi halinde engelli vatandaşlar kendilerine özel oluşturulan aksamlar ile araçlarını yeniden tasarlayarak kullanırlar.

• Engelli vatandaşların trafiğe çıkması için H sınıfı ehliyet sahibi olması ve yetkilendirilen sağlık kuruluşundan "araç kullanmasına engel yoktur" onayı alması gerekir

• 1.6 motor gücünün üstünde araç alınmaz ve 303.200 TL oranında araç alımlarının gerçekleştirmesi gerekir.

Kimler ÖTV İndiriminden Yararlanabilir?

01.01.2020 tarihinden yayınlanan Resmi Gazete'de engelli vatandaşların ÖTV indiriminden yararlanma kapsamı belirlenmiştir. Buna göre; ÖTV'siz sıfır araç alabilecek kişilerde kategorize edilmiştir:

• Şehit yakınları ( şehidin annesi, babası, eşi ve çocukları)

• Gazi ve gazi yakınları (gazinin annesi, babası, eşi ve çocukları)

• Yetkilendirilmiş sağlık kuruluşlarından alınan rapor ile engel durumu kanıtlanmış olan kişiler

ÖTV indiriminden yararlanmaya hak kazanan grupta yer alan kişiler ellerindeki rapor ile istedikleri araç galerisinden taşıt alabilirler. ÖTV indirimi ile satın alınan araç 5 yıl boyunca satılamaz.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.