Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.02.2020 16:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 26.02.2020 16:14
ABONE OL

İş kurana 60 bin lira hibe! Hangi meslekler için verilecek?

ve üzerinden yeni iş kuracaklara güzel haber geldi. Bu bağlamda özellikle kadınları teşvik etmek için 60 bin lira hibe verilecek. Verilen bu hibe geri ödemesiz olacak. Detayları takvim.com.tr'de açıkladık. Peki 60 bin hibe hangi meslekler için verilecek? Küçük ve ve olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle , Sanayi ve 'na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır

İş kurana 60 bin lira hibe! Hangi meslekler için verilecek?

Herkes kendi işinin patronu olmak istiyor. Bu bağlamda KOSGEB bu imkanı sizlere sunuyor. İş fikri KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan yeni girişimciler için kurulmuş olan bir destek programdır. Program 2020 yılı itibarı ile 60.000 TL kadar hibe olanağı sağlamaktadır.
Kendi işinin patronu olmak isteyenlere devlet birçok kurumu aracılığı ile destek oluyor. Özellikle işgücüne katılımını artırmak için kadın girişimcilere, engelli girişimci, genç girişimcilere, şehit ve gazi yakınlarına avantajlı imkanlar sağlanabiliyor. KOSGEB ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur.

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

Online eğitim ve sertifika

Burada önemli olan ayrıntı, destekten yararlanmak isteyen kişinin, başka herhangi bir şirketin ortaklık yapısında bulunmaması gerekiyor. Yapmanız gereken ilk şey, 'kosgeb.gov. tr' adresinden online 'kadın girişimci eğitimi'ne katılmak. Yani programa ilk eğitimle dahil oluyorsunuz. e-Akademi Sistemi'yle 7-10 günlük eğitimin ardından da sertifikanızı alıyorsunuz. Sonra aldığınız sertifika ile yine aynı adres üzerinden 'Girişimcilik Destek Programı'na başvuruyorsunuz.

Projelerinizi iyi hazırlayın

KOSGEB, yapacağınız iş ile ilgili sizden bir proje bekliyor. Kurum, sunacağınız projenin veya iş fikrinin ihtiyaç dahilinde olup olmadığı, ekonomiye ve istihdama katkı sağlayıp sağlamadığı ve nasıl bir ticari kazanım öngördüğünüze bakıyor, inceliyor. Bu nedenle kuracağınız iş ile ilgili iyi araştırma yaparak, maliyet hesaplamasını, piyasa analizini, müşteri potansiyelini, risk ve kârlılığı iyi değerlendirin.

Personel ve ekipman

Destek kapsamında şirketi kurmanız için size 5 bin liralık 'kuruluş' parası veriliyor. Ardından çalıştırdığınız personele yönelik toplam prim gün sayısı üzerinden 5 bin-20 bin lira arasında bir para daha veriliyor. Kalan ise yapacağınız işe göre ihtiyacınız olan malzeme, ekipman, makine ve kira için tarafınıza ödeniyor. İşi kurduktan sonra da KOSGEB uzmanları sizi bir süre daha takip ediyor.

Hangi meslekler için

Peki hangi konularda iş kurmak için bu geri ödemesiz destekten yararlanabilirsiniz? Bakkal, pastane, börekçi, kuaför, berber, terzi, kunduracı, fırıncı, camcı, elektrikçi, kuru temizleme gibi küçük esnaf ve hizmet sektörüne yönelik mesleklerde iş kurmak için bu 60 bin lira veriliyor.

Yararlanma şartları neler?

Girişimci adaylarından;

1-KOSGEB'in düzenlediği veya KOSGEB ile işbirliği yapan İşkur, belediyeler, üniversiteler gibi kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen 'Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi'ni tamamlayan,

2-KOSGEB'in 'Genç Girişimci Geliştirme Programı'nı bitiren,

3-Küçük Ölçekli İşletme Kurma Danışmanlığı Desteği (KÖİDD) Programı'nı tamamlayarak eğitime veya programa katıldığını belgeleyen ve işletmesini kuran girişimciler veya

4-İŞGEM'lerde yer alan işletmeler yararlanabilir.

5-Açılan işyerinin 3 yıl faaliyette bulunması şart.

Ödeme yapılan alanlar

✘ İmalat (unlu mamül, kahve, çay, içecek, dokuma, giyim eşyası imalatı gibi)

✘ İnşaat (Sıva işleri, yıkım, sıhhi tesisat, elektrik tesisatı, çatı işleri...)

✘ Toptan ve perakende ticaret (motorlu taşıtlar, ev eşyası, hırdavat, gıda, içecek, pazar yerinde satış...)

✘ Ulaştırma ve depolama (Nakliye, kurye, ev ve işyerlerinde taşımacılık...)

✘ Bilgi ve iletişim (Yazılım, web tasarımı, kitap yayımı...)

✘ Mesleki teknik faaliyetler (Danışmanlık, fotoğrafçılık, tercüme, reklamcılık)

✘ Destek faaliyetleri (İş bulma acentesi, seyahat acentesi, temizlik, fuar organizasyonu, güvenlik, taşıt kiralama ...)

✘ Konaklama ve yiyecek hizmetleri (lokanta, seyyar yemek vb)

✘ Bilgisayarların, kişisel eşyaların ve ev eşyalarının onarımı

✘ Kişisel eşyalar ile ev eşyalarının onarımı

✘ Deri eşyaların onarımı

✘ Mobilyaların ve ev döşemelerinin onarımı

✘ Saatlerin ve mücevherlerin onarımı

✘ Kuru temizleme

✘ Kuaförlük ve güzellik salonlarının faaliyetleri

NOT: Öncelikle işletmelerin 'kosgeb.gov.tr' adresindeki 'KOSGEB Veri Tabanı'na kayıt olması ve 'KOSGEB Müdürlüğü'ne iş planı ve ilgili belgeler ile birlikte başvuru yapması gerekiyor.

Geleneksel Girişimcilik Destek Programı

İş fikri KOSGEB desteklenen sektörler içerisinde yer alan yeni girişimciler için kurulmuş olan bir destek programdır. Program 2020 yılı itibarı ile 60.000 TL kadar hibe olanağı sağlamaktadır. Kuruluş ve Performans desteği olmak üzere iki şekilde Geleneksek Girişimcilik Destek Programı kapsamında hibe alabilirsiniz. Gazi, engelli ve 1. derece şehit yakınları ile 30 yaşını aşmamış tüm yeni girişimciler ve kadın girişimciler bu destek programı kapsamında KOSGEB'den en az 10.000 TL daha fazla bir şekilde yararlana bilirler. Geleneksel Girişimcilik Destek Programı hibe teşvik tablosu aşağıdaki gibidir.

KOSGEB NEDİR?

Küçük ve Orta Ölçekli Sanayiyi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı olan ama halk arasında kısaltması ile yani KOSGEB olarak bilinen kurumdur. Eski ismiyle Türkiye Cumhuriyeti Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na yeni ismiyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'na bağlı olarak görevini yerine getirmektedir. 1990 yılında kuruluşu tamamlanmıştır.

Ülkemizde sosyal ihtiyaçların ve ekonominin karşılanabilmesi adına orta ve küçük ölçekli işletmelerin etkisi ve sanayideki payını artırmak amacıyla kurulmuştur. KOSGEB ayrıca bu işletmelerin rekabet güçlerini ve seviyelerini artırma amacına da hizmet etmektedir. Bir diğer hizmeti ise; KOBİ'lerin rekabet düzeyini artırmak ve ihracat, kurumsallaşma ve Ar-Ge gibi mevzularda kendilerini geliştirmelerine yardımcı olmaktır.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.