Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.02.2020 07:51
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.02.2020 07:52
ABONE OL

Milyonları ilgilendiren değişiklik! Bina yüksekliklerine sınır getiriliyor!

Milyonları ilgilendiren konut düzenlemesinde yeni dönem başlıyor. si için 2020’de beyanname verilmeyecek. Öte yandan değişiklikle birlikte İmar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek. İmar planlarında serbest olarak belirlenen yükseklikler, emsal değerde değişiklik yapılmayacak.

Milyonları ilgilendiren değişiklik!

Değeri 5 milyon liraya kadar olan konutlar 'si'ne tabi olmayacak. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nce değer belirleme uygulaması sona erecek. 'na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak. Değerli Konut Vergisi ile 'nda önemli değişiklikler içeren yasa dün itibariyle yürürlüğe girerken merak edilen soruların yanıtları şöyle:
DEĞERLİ KONUT VERGİSİ: Değeri 5 milyon liraya kadar olan mesken nitelikli taşınmazlar 'Değerli Konut Vergisi'ne tabi olmayacak. Emlak Vergisi Kanunu'na göre belirlenen bina vergi değeri esas alınacak. Değerli konut vergisine ilişkin mükellefiyet 2021'in başından itibaren başlayacak.
TOKİ KONUTLARINA MUAFİYET: 'nin sahip olduğu mesken nitelikli taşınmazların, tek meskeni olanların ve birden fazla değerli konut kapsamına giren taşınmazı olanların en düşük değerli taşınmazı değerli konut vergisinden muaf olacak.
BİNA YÜKSEKLİKLERİNE SINIR: İmar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek. İmar planlarında serbest olarak belirlenen yükseklikler, emsal değerde değişiklik yapılmayacak.
KÖYLERDEKİ KONUT PROJELERİ: Köylerdeki konut projelerine valilik onay verecek.
YÜKSEKLİĞE GEÇİT YOK: Bina yüksekliğini artıran imar planı değişiklikleri yapılamayacak,
ARSADA DEĞER ARTIŞ PAYI: Parsel bazında nüfusu, yapı yoğunluğunu, kat adedini, bina yüksekliğini artıran imar planı değişiklikleri yapılamayacak.

KIYIYA MİLLET BAHÇESİ
1 TEMMUZ 2021'E KADAR DEĞİŞECEK: İmar Kanunu'na eklenen maddeyle, planlarda yer alan serbest olarak belirlenmiş yükseklikler, 1 Temmuz 2021'e kadar değiştirilecek.
ISLAHI MÜMKÜN YAPI: Hasar görmüş ama ıslahının mümkün olduğu tespit edilen yapılarda, ilave inşaat alanı ihdas edilmemek şartıyla, güçlendirme yapılabilecek.
KIYILARA MİLLET BAHÇESİ: Kıyılarda da millet bahçeleri yapılabilecek.
CEZALAR DÜZENLENDİ: Mevzuata uygun hareket etmeyen yapı denetim şirketlerine, 1 yıl yeni iş almaktan men cezası verilebilecek. Yapı denetim kuruluşu yetkilisine 10 bin liraya kadar idari para cezası verilecek. (Sabah)

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.