Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.02.2020 Gazete
ABONE OL

Gıdada tağşiş ve taklidin önlenmesi için topyekün seferberlik

ve 'nın gıdada tağşiş ve taklidin önlenmesi için başlattığı çalışma büyük yankı uyandırdı. 81 ilde eş zamanlı 6 gün sürecek olan ürün bazlı gıda denetimi seferberliğinde sahtekarlara göz açtırılmaması hedeflenirken; sektör temsilcilerinden destek geldi.

Topyekün seferberlik
Tarım ve Orman Bakanlığı'nın gıdada tağşiş ve taklidin önlenmesi için başlattığı çalışma büyük yankı uyandırdı. 81 ilde eş zamanlı 6 gün sürecek olan ürün bazlı gıda denetimi seferberliğinde sahtekarlara göz açtırılmaması hedeflenirken; sektör temsilcilerinden destek geldi.

CEZADA BÜYÜKLÜK KRİTERİ
Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel: Bakanlık bu denetimleri sırasında öncelikli olarak kayıt dışını kayıt altına almalı.
● Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkanı Fazlı Yalçındağ: Ürüne tek tırnaklı hayvan karışımı olduğunda bunun affı olmaz. Zincir firmaya kesilen ceza o firmanın 1 saatlik cirosuna denk gelirken, esnafın 1 ayına denk gelir.
● Türkiye Fırıncılar Federasyonu Başkanı Halil İbrahim Balcı: Denetimler sık sık gerçekleştirilmeli, insan sağlığını tehdit edene yaptırım olmalı.
● Gıda Mühendisleri Derneği Başkanı Abdülsamed Boyu: Denetim önemli. Yapılan ifşalar da uyarı vazifesini görüyor.

HİLECİYE GEÇİT YOK
Bakanlığı'nın gıdada denetim seferberliğine sektör temsilcilerinden destek geldi

GRAMAJ MAĞDURU OLMAYIN
Bilinçli
Tüketiciler Derneği Genel Başkanı Ömer Keser, satıcı firmaların, özellikle sirkülasyonu çok fazla olan firmaların, birtakım ambalaj çeşitlerindeki gramajlarının fazla olduğunu belirterek, "Darası alınmadan yani tartı sıfırlamadan üzerine koyarak işlem yapılıyor. Ürün, istenilen yerine, 17- 18 gram eksik olarak tüketiciye veriliyor" dedi. Keser, Tüketicilerin böyle bir durumla karşılaştıklarında bulundukları ilçe belediyelerine ihbarda bulunmaları gerektiğini söyledi.

Barış ŞİMŞEK

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.