Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 30.01.2020 09:21
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 13.02.2020 15:31
ABONE OL

2020 yılı için lere si var mı?

Bankalardan hayvan kredisi çekerek hayvancılığa başlamak isteyen girişimci vatandaşlara sermaye adı altında verileceği geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştı ve başvurular bitmişti.

2020 yılı için genç çiftçilere 300 koyun hibesi var mı?

2020 yılında genç çiftçilere yönelik olan 300 koyun hibesi ile ilgili gelişmeler oldukça merak ediliyor. Bankalardan hayvan kredisi çekerek hayvancılığa başlamak isteyen girişimci vatandaşlara sermaye adı altında 300 koyun hibe verileceği geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştı ve başvurular bitmişti. Peki 300 koyun alım hibe başvuru şartları nelerdi? Tüm detaylar takvim.com.tr'de

DETAYLAR İÇİN BİR SONRAKİ SAYFAYA TIKLAYINIZ

2020 YILINDA 300 KOYUN HİBE VERİLECEK Mİ?

Henüz bu konu ile ilgili bir açıklama yapılmadı. Yapıldığı anda takvim.com.tr'de olacak.

300 KOYUN PROJESİ ŞARTLARI NELERDİR?

T.C. Vatandaşı olmak,
Çks kayıtlı çiftçi olmak,
Eşinin ve kendisinin başka bir işte çalışmadığını SGK' dan alınacak belge ile belgelemek,
Verilecek 300 hibe koyuna bakabilecek kapasitede ahır veya ağılı bulunması ve bu hayvanların yemini karşılayabilecek durumda olması,
Belirli bir (ortalama 3 yıl) boyunca küçükbaş hayvanları satmayacağı yönünde taahhütte bulunması,
Hayvanların her birine sigorta yapılması,
İlaç yem ve benzeri giderler karşılanacak,
300 hayvan karşılığında arazi tapusu istenecek,
300 yavru olduğunda hibe alınan koyunlar geri ödenecek.
Daha önce Tarım ve Orman Bakanlığı ve benzeri projelerden hibe almaya hak kazanmış ve sözleşmesi iptal edilmemiş olması,
Hibe sözleşmesinde geri ödeme 1 veya 2 yıl sonra geri ödeme başlayacağı ve kuzuların satılması ile Devletten alınan hibenin belirli periyotlar ve taksitler halinde geri ödeneceği bekleniyor.
300 koyunun kuzusu ise "bu parayı etmez" diyenler için Tarım ve Orman Bakanlığınca satın alınacak ve tahminin verilen hibeden mahsup edilebileceği değerlendiriliyor.

KİMLER YARARLANABİLECEK?

300 koyun projesinden yararlanacaklarda şu kriterler aranacak.

1) Üretim yapacağı yerin mera alanı,

2) Kaba yem üretebilirliği,

3) Hayvan varlığı,

4) Cinsiyet ve yaşı (Genç çiftçi olması önemlidir),

5) Hayvan barınağına sahip olması,

6) Halen hayvancılıkla uğraşıyor olması gibi kriterler göz önüne alınacak.

Ziraat Bankası 300 Koyun Kredisi Şartları Nelerdir?

300 koyun projesi Tarım ve Orman Bakanlığınca ortaya konan, küçükbaş hayvancılıkla uğraşan ailelerin koyun sayılarının çoğaltılması amacıyla yürütülen bir proje idi. Bu projede çiftçimize 300 koyun parası verilmesi ve bu koyunlar kuzuladığı zaman kuzuların satılması sonrasında ödemenin alınması amaçlanmaktadır. (takvim.com.tr) Projede koyunlar satılana kadar çiftçimiz herhangi bir ödeme yapmaz iken bununla beraber veteriner ve aşı desteği ve her ay asgari ücret maaş verilmesi kararlaştırılmıştı. Sonra ise 300 koyunun satın alınabilmesi için finansmanın Ziraat Bankası kanalıyla ödeneceğinden bahsedilmiş ve yukarıda bahsedilen tebliğname hükümlerine işlem yapılacağı değerlendirilmiştir.

Küçükbaş hayvancılık için Ziraat Bankasının 5 milyon liraya kadar sıfır faizli ve %75 faiz indirimli kredi verdiği göz önüne alınırsa, bu parayla 300 koyun almak oldukça kolaydır. Ancak çiftçinin çekebileceği kredi miktarı ve 300 koyun almak için kredi onayı verilip verilmeyeceği bankanın inisiyatifinde olduğu değerlendirilmektedir.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.