Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.11.2019 13:10
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.11.2019 13:10
ABONE OL

'den dar gelirliye çekilişsiz kurasız konut fırsatı! Dar gelirli konut başvuru şartları neler? 22 ilde...

Toplu Konut İdaresi () her yıl on binlerce vatandaşı konut sahibi yapmaya devam ediyor. Dar ve orta gelirli vatandaş için hazırlanan konut projeleriyle binlerce vatandaşın yüzü gülüyor. Kurum tarafından son olarak 1.903 konut fırsatı vatandaşlara sunuldu. 22 ilde başlatılan projelerde fiyatlar 96 bin liradan, taksitler ise 335 liradan başlıyor. Konutlar için kura da yapılmıyor, başvuru yapılması yeterli oluyor. Fırsatı duyan vatandaşlar şimdi dar ve orta gelirli konut başvuru şartları nelerdir sorusuna yanıt arıyor.

TOKİ tarafından vatandaşlara sunulan konut projeleri yüz binlerce kişi tarafından inceleniyor. TOKİ aracılığıyla son olarak geçtiğimiz aylarda 50 bin konut projesi kuraları çekilerek listelerde yer alan isimler açıklanmıştı. TOKİ'nin dar ve orta gelirliler için uygun fiyatlı konut fırsatları tüm hızıyla devam ediyor. İşte TOKİ tarafından sunulan son fırsat...

22 İLDE SATIŞLAR BAŞLADI

Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından açık satış yöntemi ile satışa sunulan konutların başvuruları devam ediyor. 22 ilde bin 903 konut, başvuru önceliğine göre açık satışla satılıyor. Projelere göre farklılık gösteren konutların fiyatları 96 bin liradan, taksitleri ise 335 liradan başlıyor.

KURASIZ SATIŞ

TOKİ, konutları kurasız ve başvuru önceliğine göre satıyor. Konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar 31 Aralık tarihine kadar ilgili bankalara müracaat ederek konut sahibi olabilecekler.

BAŞVURU ŞARTLARI NELERDİR?

TOKİ'nin dar gelirli vatandaşlara yönelik satışa sunmuş olduğu 2+1 konutlara başvuru yapacak vatandaşların daha hiç konut sahibi olmaması, daha önce TOKİ'den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması gerekiyor.

Bu kişilerde 25 yaşını doldurma şartı da aranıyor. Ayrıca başvurulan projenin bulunduğu il sınırları içerisinde bir yıldan az olmamak koşulu ile ikamet ediyor olması veya il nüfusuna kayıtlı olması ve aylık hane halkı gelirinin, net 5 bin 500 TL'den fazla olmaması gerekiyor. Orta gelirli vatandaşlara yönelik satışa sunulan 3 1 nitelikli konutlara başvuru yapmak isteyen vatandaşlar ise T.C. vatandaşı olması ve 18 yaşını doldurmuş olması şartı gerekiyor.

Hürriyet'ten Gülistan Alagöz'ün haberine göre, Konutlar için niteliklerine ve bulunduğu illere göre değişmekle birlikte yüzde 10, 12,15, 20 ve 25 peşinat bedeli talep ediliyor. Vade seçenekleri ise 96,108, 120, 156, 180 ve 240 ay arasında değişiklik gösteriyor.

Yatay mimarinin ön planda olduğu konutlarda mahalle kültürünün yaşatılması hedefleniyor. Projelerde çocuklar ve yetişkinler için geniş sosyal alanlar da bulunuyor.