Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.11.2019 16:17
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 14.11.2019 16:29
ABONE OL

Her ay 1300 TL destek sağlanacak! nasıl alınır? Başvuru şartları nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından müjdeler peş peşe verilmeye başlandı. Her ay çalışan annelere maddi destek sağlanacağı duyuruldu. için ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba gününden itibaren başladı. Başvuru yapmak isteyenler şimdi "Çalışan anne desteği nasıl alınır?" sorusuna yanıt arıyor. Peki, şartları nelerdir? İşte başvuru hakkında merak edilen bilgiler...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından hayata geçirilen projeyle çalışan annelere kreş için maddi destek verilecek. Kadın istihdamını artırmak amacıyla yeni bir pilot çalışma hayata geçirilen projeyle ilk olarak İstanbul, Ankara ve İzmir'de 3 bin 700 kadına bakıcı parası ödenecek. Peki, çalışan anne desteği nasıl alınır? İşte proje hakkında bilinmesi gerekenler...

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Ön kayıtlar 13 Kasım Çarşamba Günü başladı. Ön kayıtlar e-devlet şifresi ile sgkegitimlibakici.org veya www.sgk.gov.tr internet adresi üzerinden gerçekleştirilecek. Ön başvuru kaydını başarıyla yapan ilk 3 bin 700 anneye kesin kaydını yaptırmak üzere randevu verilecek.

ÇALIŞAN ANNE DESTEĞİNDEN KİMLER FAYDALANABİLECEK?

Tam zamanlı olarak ve hizmet akdiyle bir işverenin yanında çalışan (4/a sigortalısı) ve 0-24 ay arası çocuğu olan sigortalı anne, bir eğitimli çocuk bakıcısını sigortalı olarak çalıştırıp bu bakıcıya çocuğunu baktırmaya başladığında mali destekten yararlanabilecek.

Kreş yardımının alınabilmesi için anne veya babanın sigortalı olarak çalışıyor olması, annenin maaşının düşük seviyelerde olması ve bebeğe bakacak kimsenin olmaması gerekir.

EĞİTİMLİ BAKICIYA

0-24 aylık çocuklarını bakıcıyla büyüten çalışan annelere verilen bu destek, aslında anneler üzerinden belgeli bakıcılara aktarılacak. Proje desteği 3 yıl devam edecek. Bakıcıların 0-36 ay çocuk bakımını kapsayan eğitim aldığını diplomayla veya onaylı sertifika ile ispatlaması gerekiyor.

Destekten yararlanmak için başvurular internet üzerinden e-devlet şifresi kullanılarak yapılacak.

Çalışan Anne desteğinden yararlanabilmeniz için taşımanız gereken şartlar nelerdir?

• Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-24 ay aralığında (24. ay dahil) çocuğunuzun olması,

• Ankara, İstanbul ve İzmir illerinden birinde ikamet etmeniz,

• Çocuğunuzla aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgahı aynı olmalıdır),

• Bekar anneyseniz çocuğunuzun velayetine sahip olmanız ve çocuk ile aynı adreste yaşamanız.

• En geç kesin kayıt tarihi itibariyle bir işverenin yanında hizmet akdiyle ve sigortalı olarak (SGK'ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç tüm 5510 sayılı Kanun kapsamındaki 4/a sigortalılar) tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK'ya her ay 30 gün prim bildirimi yapılması gerekmektedir.)