Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.11.2019 11:36
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 27.11.2019 14:02
ABONE OL

50 bin KİT işçisine kadro müjdesi geldi! İşte başvuru şartı ve son gelişmeler

50 bin sürekli işçi KİT'lerde çalışanlar kadro bekliyor. Bu bağlamda KİT'li taşeron ya geçecek mi? Sorusu oldukça fazla sorulmaya devam ediyor. 2018 yılında taşerondan kadroya geçiş yapan yaklaşık 900 bin işçinin ardından yaklaşık 50 bin KİT işçisi 2019 yılında sürekli işçi kadrosunda geçiş yapma umuduyla geçirdi.

50 bin KİT işçisine kadro müjdesi geldi

Taşeron işçilerin kadro hayali devam ederken 2020 yılı yatırım ve finansman kararnamesi geçtiğimiz günlerde açıklandı. 50 bin kit işçisine kadro verilecek mi? Son gelişmeler neler? Hangi başvuru şartları aranacak? Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde (KİT) çalışan taşeronlara kadro verilmesi, binlerce kişi tarafından oldukça bekleniyor. Bu bağlamda çeşitli çalışmalar yapıldı.

KİT İŞÇİLERİNE KADRO VERİLECEK;

KİT'lerde hizmet alım sözleşmesi kapsamında istihdam edilen işçilerin Kamu Kurumu kadrosunda sürekli işçi olarak görev yapmaları için 2020 yatırım ve finansman kararnamesinde 8. madde eklendi. 2019 yılı yatırım ve finansman kararnamesinde bu madde bulunmuyordu. Buna göre başvurularda istenilecek şartlar ise şu şekilde olacak;

DETAYLAR BİR SONRAKİ SAYFADA

BAŞVURU ŞARTLARI;

1- KİT'ler ve bağlı ortaklarında 4 Aralık 2017 tarihi itibari ile 2 yıl boyunca kesintisiz olarak çalışmış olmak gerekli olacak. Bu kesintilerde, doğum, askerlik, yıllık izin ve 30 günü geçmeyen kesintiler hariç tutulacak.

2-Başvuru yapacak adayların tespiti için başvuru şartları 375 sayılı KHK'nın 23. maddesi esas alınacak.

3-Yönetim Kurulu tarafından yazılı ve sözlü sınav veya uygulama sınavı gerçekleştirilecek. Yönetim kurulu sınavda gerekli olan esasları tespit etmekte yetkili olacak.

KİT'LERİN KADROYA ALINMASI İÇİN SINAV YAPILACAK

Kadro için sınava girilecek. Taşeron işçiler, sınavda başarılı olmaları halinde halihazırda görev yaptıktan teşebbüs ve bağlı ortaklıklarında işçi statüsünde istihdam edilecek. KİT'ler sadece mevsimlik işlerde veya kampanya işlerinde geçici işçi çalıştırabilecek. Kamu İktisadi Teşebbüsleri'nde (KİT) çalışan taşeronlara kadro verilmesi, KİT'lerin 2019 Yılına Ait Genel Yatırım ve Finansman Programı'na da alındı. Taşeronların kadroya alınmasında KİT ve ilgili bakanlıkların ihtiyaçları belirleyici olacak. KİT'lerde çalışan taşeron işçilerin kadro beklentileri devam ediyor.

KİT'LER NEDEN TAŞERON İŞÇİ UYGULAMASINA GİRMİYOR?

TCDD, Elektrik Üretim A.Ş., Türkiye Kömür İşletmeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE), DHMİ, gibi kurumlar KİT'lere örnektir. KİT'lerde sözleşmeli memur olarak çalışılabilir, yani KİT'lerde çalışanlar 657'li bir memur gibi haklara sahiptir. Bu nedenle taşeron işçi kapsamına girmiyorlar.