Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 24.10.2019 12:17
  • Son Güncelleme: 24.10.2019 12:45

Son dakika: Yeni vergi düzenlemesiyle ilgili önemli detaylar! AK Partili isim duyurdu

Yeni vergi düzenlemesine ilişkin açıklama yapan , "Gelir vergisi üst dilimini yüzde 35’ten yüzde 40’a çıkarmayı teklif ediyoruz. 100 bin liranın üzerinde gelir elde edenler vergi verecektir. Sporculara yönelik istisnayı kaldırıyoruz." dedi.

, "Çok kazanandan çok, az kazanandan az vergi" alınmasını hedefleyen, bazı vergi kanunlarında değişiklik içeren kanun teklifini, TBMM Başkanlığı'na sunduklarını bildirdi.

Buna göre yeni kanun teklifinde öne çıkan değişiklikler şunlar;

GELİR VERGİSİ ARTIYOR
-Gelir vergisi üst diliminin yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarmayı teklif ediyoruz. 500 bin ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında vergi verecekler.

-Spor hakemlerinin elde edilen kazançlar istisnasydı. Bu istisnayı da kaldırıyoruz.

-Değeri 5 milyon lira ve üzerindeki konutlardan her yıl yüzde 1 oranında ek konut vergisi alınacak.

-Dövizden sağlanan faize 20 puana kadar ek vergi uygulanabilecek.

KİRALIK ARAÇLARDA VERGİDEN DÜŞÜLEN MİKTARA LİMİT GELİYOR
-Araç kiralamada vergiden düşülen kısmına limit gelecek, limit binek araçlar için aylık kira bedelinin 5 bin liralık kısmı olacak.

-Yüzde 22 olarak uygulanan kurumlar vergisi 2020'de yüzde 20, 2021'de yüzde 18 olacak.

DİJİTAL YAYINCILIĞA YENİ VERGİ
-Dijital ortamlarda sunulan içerikler ile her türlü reklam ve aracılık hizmetlerinde yüzde 7,5 oranında vergi alınacak.

-Sporcuların ücretlerinden alınan vergiler artırılacak. En üst liglerdeki sporcuların gelir vergisi oranı yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak. En üst altı liglerdeki sporculara yüzde 10, diğer liglerdekilere yüzde 5 vergi uygulanacak.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.