Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2019 11:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2019 11:13
ABONE OL

Dikkat: Çoğu kişi bilmiyor! Çalışan anneye 15 bin 600 TL neler? Kreş yardımı başvuru...

Çalışan annelere müjdeli haber! Kurumsal Çocuk Bakım Projesi kapsamında 24 aylık kreş yardımı için başvurular devam ediyor. Toplam 15 bin 600 TL yapılacak kreş yardımının şarları açıklandı. Resmi açıklamanın yapılmasının ardından başvuru yapacak adaylar araştırmalarını sürdürüyor. Peki, su nasıl yapılır? 2019 kreş desteği başvuru şartları neler?

15 bin 600 TL sizde alabilirsiniz! İşte şartlar...

Çalışan annelere güzel haber SGK'dan geldi. Eğer 0-60 yaş aralığında çocuuğunuz varsa sizde bu yardımdan faydalanabilirsiniz. Proje kapsamında en fazla 24 aya kadar mali destek ödemesi yapılacak. Şartları taşıyan kişilere, proje kapsamında her ay 100 avro (650 TL) ödenecek. Proje ile İstanbul'da 3 bin 250, Ankara'da bin 500, İzmir'de bin 500, Antalya'da bin 500, Bursa'da bin 250, Malatya'da 750, Elazığ'da 500 kişiye kreş yardımı verilecek. Peki, çalışan anneye kreş desteği başvurusu nasıl yapılır? 2019 kreş desteği başvuru şartları neler? İşte cevaplar...

ÇALIŞAN ANNEYE KREŞ DESTEĞİ BAŞVURU NASIL YAPILIR?

Başvuru işlemleri, http://sgkkurumsalcocukbakimi.org internet adresi üzerinden alınıyor. SGK tarafından yapılan açıklamada bu destekten faydalanabilmek için belirli şartların taşınması gerekiyor. SGK'dan alınan bilgilere göre haberimizde belirttiğimiz şartları taşıyorsanız, aşağıdaki linke tıklayarak başvuru yapabilirsiniz.

BAŞVURU YAPABİLMEK İÇİN TIKLAYIN

KREŞ YARDIMI BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

• Başvuru tarihi itibarıyla (ön kayıt anında) 0-60 ay aralığında (60'ıncı ay dahil) çocuk sahibi olmanız,

• Ankara, Antalya, Bursa, Elazığ, İstanbul, İzmir ve Malatya illerinden birinde ikamet etmeniz,

• Projeden mali destek ödemesi almak istediğiniz çocuğunuzla birlikte aynı evde ikamet etmeniz (Çocukla annenin ikametgâhı aynı olmalıdır.),

• En geç kesin kayıt tarihi itibarıyla bir işverenin yanında 4/a sigortalısı olarak tam zamanlı çalışıyor olmanız (SGK'ya devri yapılmayan banka sandıklarına tabi olanlar hariç),

• Kesin kayıt tarihi itibarıyla son bir yılda SGK'ya bildirilen kazancınızın aylık ortalamasının, brüt asgari ücretin iki katını aşmıyor olması, (2019 yılı için 5.116,80 TL)

• 0-60 ay aralığındaki çocuğunuzu Proje uygulama illerindeki Milli Eğitim Bakanlığı ya da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine çalışma saatlerinize uygun olarak düzenli göndermeniz gerekmektedir.

ANNELERE VERİLECEK MALİ DESTEK MİKTARI NE KADARDIR?

Annelere verilecek mali destek miktarı aylık 100 Avro'dur. Bu mali destek, çocuğunuzu okul öncesi eğitim ve/veya bakım kurumuna (kreş, anaokulu veya gündüz bakımevi) gönderdiğinizde ortaya çıkacak olan masraflarınızın bir kısmını karşılamaya yönelik olacaktır.

Ayrıca projeye kayıt olduğunuz ilk ay bir defaya mahsus kırtasiye giderleri için 100 Avro ödenecektir. Proje kapsamında en fazla 24 aya kadar mali destek ödemesi alınabilecektir. Çocuğunuz 72 aylık olunca veya ilkokula başladığında mali destek ödemesi kesilecektir.

BAŞVURULAR O İLLERDE GEÇERLİ OLACAK

Projenin uygulanacağı illerde, ilk ön kayıt yapan ve şartları sağlayan aylık ortalama 10 bin 250 anneye mali destek sağlanacak. İllere göre mali destekten faydalanacak kişi sayısı: İstanbul 3 bin 250, Ankara bin 500, İzmir bin 500, Antalya bin 500, Bursa bin 250, Malatya 750, Elazığ 500'dür.

FAYDALANICI ANNELERİN AYLIK YÜKÜMLÜLÜKLERİ NELER?

Kesin kaydınızı yaptırdıktan sonra aylık olarak mali destekten yararlanabilmeniz için;

• Çocuğunuz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine sizin çalıştığınız süreye paralel ve düzenli olarak devam etmelidir. Denetim amacıyla, önceden haber vermeksizin çocuğunuzun devam ettiği ve sistemde kayıtlı olduğu kreş, anaokulu veya gündüz bakımevine ziyaretler gerçekleştirilecektir. Çocuğunuzun hasta olması veya başka nedenlerle devam edememesi durumunda lütfen Proje Ofisleri ile hemen irtibata geçiniz.

• Takvim ayları itibarıyla; bir işverenin yanında aylık 30 gün çalışmanız bulunmalıdır (Rapor durumları hariç, işvereniniz sizin adınıza SGK'ya 30 gün çalıştığınızı bildirmelidir.).

• 30 gün ve üzeri raporlu olmanız durumunda lütfen durumu hemen yerel ofise bildiriniz. Bildirim süresi, rapor tarihinden itibaren en geç 7 gündür.

• Çocuğunuzu gönderdiğiniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin ücretini Proje için Halk Bankasında açtırdığınız TL hesabından düzenli olarak ödemelisiniz.

Ödemeniz kreş, anaokulu veya gündüz bakımevinin hesabına, çocuğunuzu gönderdiğiniz ayı takip eden ayda, banka havalesi/EFT yoluyla yapılmalıdır.

Proje ofisine bildirdiğiniz hesaplar dışındaki diğer banka hesaplarınızdan veya bankamatik aracılığıyla yapılan ödemeler kabul edilmemektedir.