Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.10.2019 10:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.10.2019 10:14
ABONE OL

İkinci el araç alacaklar dikkat! Hasarlı araç sorgulama PTT'den yapılabilecek! ?

İkinci el araç alacaklara müjdeli haber geldi. PTT tarafından hizmete sunulan uygulamalarla ikinci el araçların işini kolaylaştırılacak bir uygulama daha hizmete girdi. Daha önceden 'kilometre sıfırlanması' verilerinin ardından 'Araç Hasar Sorgulama' işlemleri PTT üzerinden yapılmaya başlandı. Peki, nasıl yapılır?

Araç hasar sorgulama nasıl yapılır?

Hasarlı araç sorgulama nasıl yapılır? PTT'den yapılan açıklamaya göre, ikinci el araç alacakların işini kolaylaştırmak amaçlı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü'nce PTT ile paylaşılan verilerin yanına birr yenisi daha eklendi. Araç hasar sorgulama işlemleri artık PTT üzerinden yapılabilecek. Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama ve Araç Değişen Parça Sorgulama şeklinde verilecek hizmetlerin her biri ayrı ayrı 8 TL karşılığında yapılabiliyor. Peki, PTT araç hasar sorgulama nasıl yapılır? İşte konu ile ilgili tüm detaylar...

PTT ARAÇ HASAR SORGULAMA NASIL YAPILIR?

PTT tarafından ikinci el araçların hasar kaydına ilişkin veriler müşterilerle paylaşılmaya başlandı. Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama ve Araç Değişen Parça Sorgulama işlemlerini yapmak isteyen vatandaşlar, PTT Bank internet bankacılığı üzerinden bu hizmete erişebilecekler.

Hizmet, her biri ayrı ayrı olmak üzere 8 lira karşılığında veriliyor.

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü ile PTT AŞ arasında 16 Kasım 2017'de "Bilgi Paylaşımı Esaslarının Düzenlenmesine Dair Protokol" imzalandı.

Söz konusu protokol kapsamında PTT tarafından hizmete sunulan uygulamalarla ikinci el araçların satışında sıkça karşılaşılan "kilometre sıfırlanması" konusundaki mağduriyetler giderildi.

1 MİLYON 531 BİN KİŞİ KİLOMETRE SORGULADI

Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğünce PTT ile paylaşılan verileri, müşteriler sorgulama yapmak istedikleri araçların plaka veya şasi numarasını sisteme girerek 6 lira bedelle inceleyebiliyor.

Araçların muayenesi sırasında sisteme girilen kilometrelerin en güvenilir ve doğru şekilde öğrenilebilmesine olanak sağlayan uygulamayı bugüne kadar yaklaşık 1 milyon 531 bin kişi kullandı.

İkinci el araç alacak vatandaşlar, kilometre ve araç muayene bilgilerine, PTT Bank internet bankacılığıyla, PTT Bank müşterisi olmayanlar ise üyelik zorunluluğu olmadan e-ticaret platformu "www.epttavm.com" ve "HGS-Online Bakiye Yükle" mobil uygulaması aracılığıyla ulaşabiliyor.

HİZMET E-TİCARET PLATFORMLARINDA DA YER ALACAK

Söz konusu uygulamaya ek olarak, PTT AŞ, "Araç Hasar Sorgulama" hizmetiyle araçların hasar kaydına ilişkin bilgileri de müşterileriyle paylaşmaya başladı.

Her biri ayrı ayrı 8 lira olmak üzere Araç Hasar Sorgulama, Araç Hasar Detay Sorgulama ve Araç Değişen Parça Sorgulama şeklinde verilen hizmete, PTT Bank internet bankacılığı üzerinden erişilebiliyor.

Hizmet yakın zamanda şirketin diğer e-ticaret platformlarında da yer alacak.