Bugünkü
Takvim

nasıl seçilir? Hangi iş davaları için arabulucuya başvurmak gerekiyor?

İşyeri ile çalışanlar arasındaki uyuşmazlıklarda ya gitme şartı bulunuyor. Sistem sorunlara 1 ay içinde uzlaşma yolunu açıyor. Bugüne kadar başvuruların yüzde 62’si uzlaşmayla sonuçlandı... İşte işçi ve işveren arasındaki 'arabulucu' şartı ile ilgili merak edilen detaylar...

Uzlaşmazlıklara arabulucu çözümü

İşçi ve işveren arasındaki uyuşmazlıklar arabulucu ile çözülüyor. TİSK'in verdiği bilgiye göre; arabuluculuğun iş uyuşmazlıklarında zorunlu dava şartı olarak düzenlendiği 2018'den bu yılın Ağustos sonuna kadar yapılan 618 bin başvurunun yaklaşık yüzde 62'si (380 bin 774) anlaşma ile sonuçlandı. İşte uzlaşmazlıklara hızlı çözüm getiren sistemin detayları:

HANGİ DAVALAR KAPSAMDA?
Bireysel veya toplu iş sözleşmesine dayanan işçi veya işveren alacağı ve tazminatı ile işe iade talebiyle açılan davalarda, arabulucuya başvurulmuş olması dava şartı olarak kabul ediliyor. Kıdem, ihbar, kötü niyet ve eşitliğe aykırılık tazminatı, sendikal tazminat, mobbing tazminatı, ücret, prim, ikramiye, fazla mesai, yıllık izin, hafta tatili, bayram ve genel tatil ücreti gibi alacaklarda arabulucuya gidilmesi gerekiyor. İş kazası veya meslek hastalığından kaynaklanan tazminat davaları kapsam dışı tutuluyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.