Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.09.2019 21:08
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.09.2019 22:19
ABONE OL

FED faizi ne kadar? ne oldu? Merkez Bankası faizi ne kadar indirdi?

Para merkezli piyasalar tarafından büyük bir merakla bekleniyordu. Merkez Bankası’ndan beklenen faiz kararı açıklaması geldi. Açıklamanın ardından merakla araştırılan soruların başında sorusu yer alıyor. Peki, ? ABD Merkez Bankası faizi ne kadar indirdi?

ABD Merkez Bankası FED faizi ne kadar oldu?

Amerikan Merkez Bankası faiz toplantısından çıkacak karar piyasaları yakından takip edenlerin gündeminde yer alıyordu. İki gün süren toplantının ardından karar açıklandı ve faiz indirimi hakkında detaylar belli oldu. Peki, FED faizi ne kadar oldu? FED faiz kararı nedir? ABD Merkez Bankası faizi ne kadar indirdi? İşte merak edilenler...

FED FAİZİ NE KADAR OLDU?

FED politika faizini 25 baz puan indirerek yüzde 1,75 - 2,00 aralığına çekti.

Açık Piyasa Komitesi (FOMC) dün başlayan toplantısı, bugün sona erdi. Toplantı sonunda ABD Merkez Bankası (Fed) bu gece faiz kararını açıkladı. Fed faiz indirimini 25 baz puan şeklinde gerçekleştirdi. Böylece Fed fonlama faizi yüzde 1.75 – 2.00 aralığına indi.

"UYGUN ŞEKİLDE HAREKET ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ"

Capital Economics ABD Kıdemli Ekonomisti Andrew Hunter, "Fed, eylül ayı toplantısında, politika faizinde 25 baz puan indirime gidebilir" açıklamasında bulunurken, uzmanlar ekim toplantısında daha şahin bir tavır sergileyebilir görüşündeydi.

Öte yandan ING Group Uluslararası Başekonomisti James Knightley de Fed'in muhtemelen 25 baz puanlık bir indirime gideceği öngörüsünde bulundu. Deutsche Bank da Fed'in faiz indireceğini düşünürken bu indirimin 2020'yi de kapsayarak 100 baz puana ulaşacağını ve ABD'de büyümenin de düşeceğini belirtmişti.

St. Louis Merkez Bankası (Fed) Başkanı James Bullard, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faizi iki adımda 50 baz puan indirmek yerine, Eylül'de tek adımda indirmesi gerektiğini vurgulamıştı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ise Fed'in ekonomide büyümenin sürdürülmesi için "uygun şekilde" hareket etmeye devam edeceğini söyledi.