Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.09.2019 23:13
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.09.2019 23:22
ABONE OL

Gözler 1 Ekim'de! çıkacak mı? Emekliye intibak 1 Ekim'den sonra Meclis'e gelecek mi?

Emekli ndaki son durum milyonlarca emeklinin gündeminde yer alıyor. TBMM 1 Ekim'e kadar tatile girdi. İntibak yasası hakkında milyonların gözü kulağı Meclis'ten gelecek müjdeli haberde. İntibak yasasının Meclis açıldıktan sonra gündeme gelip gelmeyeceği merak ediliyor. Peki, Emekliye intibak 1 Ekim'den sonra Meclis'e gelecek mi? İşte son gelişmeler...

Gözler 1 Ekim'de! İntibak yasası çıkacak mı?

Emekliye intibak 1 Ekim'den sonra Meclis'e gelecek mi? 2000 yılı ve sonrasında emekli olan SSK ve Bağ-Kur emeklilerine 355 liraya varan zam yolunu açacak intibak düzenlemesindeki son durum merak ediliyor. Peki, emekliye intibak 1 Ekim'den sonra Meclis'e gelecek mi? İşte intibak yasasında dair merak edilen detaylar...

İNTİBAK YASASI ÇIKACAK MI?

2000 yılı ve sonrası emeklileri arasındaki gelir farkını azaltacak olan intibak, Meclis'in açılmasıyla yeniden masaya gelecek. Emeklilerin intibak yasasının 1 Ekim'den sonra Meclis gündemine gelmesi bekleniyor. İntibak yasasının ne zaman çıkacağı konusunda bir açıklama bulunmuyor.

ÇALIŞMALAR SÜRECEK

Son adres ise Anayasa Mahkemesi olmuştu. AYM, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için kararını verdi. Mahkeme, "Anayasanın 148'inci maddesinin dördüncü fıkrasında, kanun yolunda gözetilmesi gereken hususlara ilişkin şikayetlerin, bireysel başvuruda incelenemeyeceği belirtilmiştir" kararıyla intibak başvurusunu kabul etmedi. Anayasa Mahkemesi'nin bu kararının ardından gözler Meclis'e çevrildi.

MECLİS'E SUNULACAK

Aylık bağlama oranlarının yükseltilmesi için Meclis açıldığında teklif sunulacak. 1999 ve 2008 yıllarındaki aylık bağlama oranlarını düşüren yasanın yeniden düzenlenmesine yönelik olan teklifler tasarı haline getirilirse, yeni bağlanan aylıklarda oluşan yaklaşık yüzde 40'lık kaybın önüne geçilecek. İntibak düzenlemesi böylece yeni emeklileri de kapsamış olacak.

355 LİRA ARTMIŞTI

2000 yılından önce emekli olan SSK'lılara intibak yasası çıkarılmış ve bu düzenleme kapsamında 2 milyondan fazla emekli 355 liraya varan zam almıştı. Hatta yapılan bazı yanlış hesaplamalar nedeniyle maaşı eksik bağlandığı tespit edilen 2 bin 500 kadar emekliye, 22 bin lirayı bulan toplu ödemeler de yapıldı. 31 Aralık 1999 tarihinde emekli olan bir vatandaş söz konusu bu haktan yararlandı.