Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.09.2019 02:18
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.09.2019 02:19
ABONE OL

17 Eylül yatan iller hangileri? SMS ve e-Devlet'ten sorgulama işlemi nasıl yapılır?

alan yüz binlerce kişi hangi illerde maaşların ödendiği konusunda araştırmalarına devam ediyor. Bu kapsamda arama motorlarında 17 Eylül nasıl sorgulanır sorusu merakla araştırılan soruların başında yer alıyor. e-Devlet üzerinden evde bakım aylıklarının yatırılıp yatırılmadığı rahatlıkla öğrenilebiliyor. Peki, işlemi nasıl yapılır? İşte konu hakkında bilgiler...

17 Eylül evde bakım maaşı yatan iller nasıl sorgulanır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşları her ay belirlenen tarihlerde maaş alan yüz binlerce kişinin hesabına yatırılıyor. Eylül ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde aylık alan vatandaşlar 17 Eylül evde bakım maaşı yatan iller hakkında bilgi edinmek istiyor. Özellikle e-Devlet üzerinden maaşların nasıl sorgulatıldığı merak konusu. İşte e-Devlet ve SMS ile evde bakım aylığı sorgulama işlemine dair detaylar...

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e SMS atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 SMS ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM AYLIĞI NASIL TAKİP EDİLİR?

Engelli aylığından yararlanmak isteyen kişiler Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü'nden aldıkları sevk ile sağlık kurulu raporu vermeye yetkili hastanelere gidiyorlar. Raporda belirlenen engellilik oranı sonrası muhtaçlık değerlendirmesi yapılıyor ve engellilik oranına göre belirlenen evde bakım aylığı bağlanıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Evde bakım maaşı alabilmek için aşağıdaki 3 şartın bulunması gerekiyor:

1) Gelir kriterlerinin uygun olması,

2) Bakıma muhtaçlık kriteri,

3) Ağır engelli olduğunu belirten sağlık kurulu raporu.

Evde bakım parası almak için hane halkının tüm net geliri toplanıyor ve hane halkı sayısına bölünüyor. Buna engelli kişi de dahil. Evde bakım maaşı almak için engelli kişinin ikametgahının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar İl veya varsa 'İlçe Müdürlüklerine' başvuru yapılıyor.