Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 25.07.2019 09:09
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 25.07.2019 09:09
ABONE OL

, 4B, ücreti nasıl alınır? Emekli maaşını nelerdir?

Emekli maaşını nelerdir? , 4B, ücreti nasıl alınır? Türkiye'de milyonlarca emekli ve emekli adayı maaşlarını hangi bankadan alacaklarını merak ediyor. Sosyal Güvenlik Kurumu ödenen ilk emekli maaşını anlaşma yaptığı banka üzerinden sunuyor. İlk maaşınızı 'nın anlaşmalı olduğu bankadan aldıktan sonra maaşınızı dilediniz bankaya taşıyabilirsiniz. Bu taşıma esnasında bankalar 3 sene kendi bankalarıyla çalışmayı kabul etmeniz halinde size promosyon ödemesi yapmaktadır. Böylelikle ikinci ay maaşınızı bankanızda promosyonlu almış olursunuz. Peki, emekli maaşını farklı bankaya taşıma şartları nelerdir? ? İşte 4A, 4B ya da 4C emekli ya da emekli adaylarının maaşlarıyla ilgili bilmesi gerekenler…

Emekli maaşı promosyon ücreti nasıl alınır?

4A, 4B, 4C fark etmeksizin milyonlarca emekli, maaşlarını başka bankalara taşıyabilir. Bu bağlamda çeşitli araştırmalar yaptık.
Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) emekli olanların ilk maaşını anlaşmalı olduğu bankaya yatırıyor. Emekli maaşınızı PTT'ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Emekli maaşlarını bankalardan alan vatandaşlar için uygulamaya sokulan promosyon; maaşlarını anlaştıkları bankadan üç yıl almak şartıyla bir kereye mahsus olarak emeklilere verilen ödemeye denmektedir. Emekli maaşını bankaya taşıma şartları nelerdir? Bankaların promosyon ücreti nasıl alınır? İşte emekli maaşı ve bankalar ile ilgili detaylar…

EMEKLİ MAAŞINI BANKAYA TAŞIMA ŞARTLARI NELERDİR?

Emekli olanlar ilk maaşlarını SGK'nın belirlediği anlaşma sağladığı bankadan alır. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu'nun anlaşmalı olduğu bu bankadan memnun değilseniz ya da diğer bankaların promosyonlarından yararlanmak istiyorsanız hangi kurumdan emekli olursanız olun yani 4A, 4B, 4C fark etmeden yani SSK, Bağkur, Emekli Sandığı fark etmeden maaşınızı dilediğiniz bankaya taşıyabilirsiniz. Peki, emekli maaşını bankaya taşıma işlemi nasıl yapılır? Öncelikle maaşınızı taşımak istediğiniz bankaya TC kimliğinizle giderek talep oluşturuyorsunuz. Daha sonra bankaların tekliflerini değerlendirerek promosyonlarını değerlendirebilirsiniz. Ardından ikinci maaşınızı seçtiğiniz bankadan alabilirsiniz.

PROMOSYON ÜCRETİ NASIL ALINIR?

İlk maaşınızı SGK'nın anlaşmalı olduğu bankadan aldıktan sonra maaşınızı dilediniz bankaya taşıyabilirsiniz. Bu taşıma esnasında bankalar 3 sene kendi bankalarıyla çalışmayı kabul etmeniz halinde size promosyon ödemesi yapmaktadır. Böylelikle ikinci ay maaşınızı bankanızda promosyonlu almış olursunuz.

E-DEVLET ÜZERİNDEN BANKA DEĞİŞİKLİĞİ NASIL YAPILIR?

Emekli maaşınızı PTT'ye, başka bankaya ya da başka şubeye taşımak istiyorsanız bunu e-devlet üzerinden de rahatlıkla yapabilirsiniz. Bunun için takip etmeniz gereken işlemler şu şekildedir.

Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu adresine giriş yapın.

Eğer e-devlet kimlik doğrulaması yapmadıysanız otomatik olarak kimlik doğrulaması sayfasına yönlendirileceksiniz.

Kimlik doğrulaması için TC kimlik numarasına ve e-devlet şifresine ihtiyacınız var.

Giriş yaptıktan sonra tekrar SGK'nın sayfasına yönlendirileceksiniz.

Burada hangi kurumdan emekliyseniz onun seçenekleri arasında banka ve adres değişikliğini bularak tıklayın.

Açılan sayfada kimlik bilgilerinizi görebilirsiniz. Sol taraftaki banka/şube değişikliğini tıklayarak yeni banka bilgilerinizi girebilirsiniz.

Ardından güncelleme kısmına tıklayın.

İşte liste liste bankaların emeklilere sunduğu promosyon fırsatları...

Ziraat Bankası: 1000 TL altında emekli aylığı alanlara 300 TL, 1000 TL ile 2 bin TL arasında emekli aylığı alanlara 375 TL, 2 bin TL üzerinde emekli aylığı alanlara 450 TL tutarında olmak üzere, 3 yıllık peşin promosyon ödemesi yapıyor. Tabi 3 yıl boyunca bankayla çalışacağınızı taahhüt etmeniz gerekli.

Akbank: Emeklilere 450 liraya varan ödeme yapıyor. Tüm ATM'lerden ayda 2 kez ücretsiz para çekme, bedava havale ve EFT, bireysel kredilere özel faiz oranı gibi imkanlar sağlıyor. Banka emeklilerden hesap işletim ücreti de almıyor.

Denizbank: 3 yıl süreli taahhüt veren emekliler 450 TL'ye varan nakit promosyon kazanıyor. Emeklilere özel kredi kartı hazırlayan banka, emeklileri kendileriyle çalışmaya yönlendiren müşterilere de her emekli için 100 TL kazandırıyor. Ayrıca tüm banka borçlarını ve emekli maaşını Denizbank'a transfer edenlere, kefilsiz ve 60 ay vadeli kredi veriyor. Otomatik ödeme talimatı verenlere doğal gaz faturasında yüzde 10 indirim gibi uygulamaları da bulunuyor.

ING Bank: Maaşını taşıyanlara hem 450 TL'ye varan nakit promosyon hem de 3 Otomatik Fatura Talimatı'na 150 TL ek nakit promosyon veriyor. Türkiye'deki tüm banka ATM'lerinden maaşı ücretsiz çekme ve vadesiz mevduat hesapları için hesap işletim ücreti ödemeden işlem yapma imkanı sunuyor.

Fibabanka: 3 yıl süreyle emekli maaşını bankaya taşıyanlar maaşa göre; 300 TL, 375 TL ve 450 TL'lik nakit promosyon kazanabiliyor. Bankaya ayrıca 2 ödeme talimatı verenler ise yine maaşlarına göre; 330 TL, 415 TL ve 500 TL promosyon ödemesi alıyor.

Garanti BBVA: Promosyon olarak 450 liraya varan ödeme yapan banka, paramatiklerde maaşları tek tuşla çekme imkanı ve kredilerde indirimli faiz oranı sağlıyor. Ayrıca emeklilere özel indirimli faiz oranlarıyla gelir belgesiz destek, oto ve mortgage kredileri sunuyor. İş Bankası: 450 TL'ye varan promosyon ödemeleri yapan banka, kredi kartları için yıllık ücret almıyor. Vadeli mevduata ve kredilere özel faiz, ücretsiz havale ve EFT imkanları da sağlıyor.

QNB Finansbank: 3 yıl süreyle emekli maaşını bankaya taşıyanlar maaşa göre; 300 TL, 375 TL ve 450 TL'ilk promosyon ödülü veriliyor. Emekli maaşını taşıyıp bir bankacılık ürünü kullanana maaş ödemesiyle birlikte toplam 400 TL, 550 TL ve 700 TL'lik ödeme yapılıyor. Ayrıca emekli tanıdıklarını getirenlere de 125 lira ödüyor.

Şekerbank: 450 liraya varan promosyon veren banka otomatik ödeme talimatı verenlere 150 lira daha hediye ediyor. Ücretsiz havale ve EFT, hesap işletim ücreti muafiyeti, şubede işlem önceliği, eve teslim maaş hizmeti gibi imkanlar sunuyor. Diğer tüm banka ATM'lerinden ücretsiz nakit çekim yapma olanağı sağlıyor.

TEB: Emekli maaşını bankaya taşıyanlar maaşa göre; 300 TL, 375 TL ve 450 TL'lik promosyon alıyor. 1 otomatik fatura talimatı verene 550 lira daha ödüyor. Böylece banka 1000 TL'ye varan ödeme yapmış oluyor. Hesap işletim ücreti ve kredi kartına ücret muafiyeti getiren banka, özel faizli ve 3 ay ertelemeli ihtiyaç kredisi de sunuyor.

Yapıkredi: 450 TL'ye varan nakit promosyona ek olarak 150 TL puan ödülü veriyor. Mobil şube, internet şubesi, müşteri iletişim merkezi ve ATM'lerden ücretsiz havale imkanı sunan banka, doktorlu kara ambulansı ve telefonla tıbbi danışmanlık hizmetlerinden de 1 yıl boyunca ücretsiz faydalanma fırsatı sunuyor.

EMEKLİ PROMOSYONU NEDİR?

Emekli maaşlarını bankalardan alan vatandaşlar için uygulamaya sokulan promosyon; maaşlarını anlaştıkları bankadan üç yıl almak şartıyla bir kereye mahsus olarak emeklilere verilen ödemeye denmektedir.