Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.07.2019 22:23
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 16.07.2019 22:23
ABONE OL

2019 İŞKUR ? ne kadar, kaç TL oldu?

Bir süre işsiz kalan vatandaşlar arama motorlarında İŞKUR hakkında çeşitli sorgulatmalar yapıyor. İşsizlik maaşı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafınca işten çıkarılan sigortalılara veriliyor. 2019 yılında işsizlik maaşının ne kadar olduğu merak ediliyor. Peki, 2019 İŞKUR ? , kaç TL oldu?

İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır?

İşsizlik maaşı, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) tarafından işten çıkarılan sigortalı vatandaşlara verilen bir maaştır. Bir süredir işsiz olan vatandaşlar İŞKUR işsizlik maaşı nasıl alınır sorusuyla ilgili araştırma yapıyor. Peki, işsizlik maaşı ne kadar oldu? İşte 2019 işsizlik maaşına dair merak edilenler...

İŞSİZLİK MAAŞI NASIL ALINIR?

Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurmak gerekmektedir. Başvuru, İŞKUR birimine şahsen gelerek veya elektronik ortamda www.iskur.gov.tr adresinden yapılabilir. Mücbir sebepler dışında 30 gün içerisinde başvurulmaması halinde, başvuruda gecikilen süre, toplam hak sahipliği süresinden düşülmektedir.

İşsizlik ödeneğinin ödenebilmesi için sigortalı işsizlerin Kanun gereği iş almaya hazır durumda olması gerekmektedir. İşsizlik ödeneği başvurusu ile kişinin iş arayan kaydı yapılmakta veya güncellenmektedir. Böylece sigortalı işsizlerin danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetlerini alması sağlanmaktadır. Dolayısıyla, vekâletname ile avukat ya da bir başkası tarafından başvuru yapılması imkanı bulunmamaktadır.

2019 YILI İŞSİZLİK MAAŞLARI NE KADAR OLDU?

İşsizlik maaşı sigortalılık süresine göre farklılık gösterse de belirli bir tavan ve taban fiyatı vardır. 2019 yılı işsizlik maaşı en düşük 1.015, en yüksek 2.030 liradır.

İŞSİZLİK MAAŞINDAN YARARLANMA KOŞULLARI NELERDİR?

Kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalmak,
Hizmet akdinin sona ermesinden önceki son 120 gün hizmet akdine tabi olmak,
Hizmet akdinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak,
Hizmet akdinin feshinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine şahsen ya da elektronik ortamda başvurmak,

İŞSİZLİK MAAŞI NEDİR?

Sigortalı işsizlere 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununda belirtilen şartları taşımaları halinde işsiz kaldıkları dönem için yine Kanunda belirtilen süre ve miktarda yapılan ödemedir.