Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 12.07.2019 13:12
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 21.07.2019 13:01
ABONE OL

Kirada oturanlar dikkat! Haziran açıklandı

Kira artış ları milyonlarca kişi tarafından merak ediliyor. Kiracılar ve ev sahipleri zam oranlarını yakından takip ediyor. Açıklanan Haziran 2019 kira zam oranı ev sahiplerinin kiraya yapabileceği maksimum zam oranı olarak uygulanmakta olup ev sahibi ile kiracı bu oranın altında bir rakama anlaşma hakkına da sahiptir.

Enflasyon rakamları az sonra açıklanacak. Haziran ayının enflasyon rakamlarının açıklanmasını milyonlarca kiracı büyük bir merakla bekliyordu. Açıklanan rakamlar sonrasında kira artış oranları belli oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Haziran döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,88 oldu. Yani Haziran ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak

TÜİK Temmuz Ayı Kira Artış Oranı 2019

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Haziran döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,88 oldu. Yani Haziran ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Temmuz ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kişiler için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı yüzde 19,88 olarak uygulanacak.

TÜİK TEFE TÜFE Haziran Ayı Kira Artış Oranı 2019

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan oranlara göre Türkiye'de Mayıs döneminde 12 aylık TÜFE oranı 19,91 oldu. Yani Mayıs ayı itibari ile kira sözleşmesi dolan ve Haziran ayı itibari ile zamlı kira ödemeye başlayacak olan kişiler için uygulanacak olan yıllık kira artış oranı yüzde 19,91 olarak uygulanacak.

Konut Kirası: 1.000 Lira

TÜİK TÜFE Haziran 2019 Kira Artış Oranı: % 19,91

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Tutarı: 199,10Lira

Haziran Ayı Kira Artış Oranı Dahil Yeni Zamlı Kira Tutarı: 1.199,10 Lira

Ev Sahibi Kiraya En Fazla Ne Kadar Zam Yapabilir, Kira Artışı Zam Oranı Nasıl Hesaplanır?

2019 yılında yapılan yasal değişiklik ile beraber kira artış oranı 12 aylık ÜFE ortalaması yerine 12 aylık TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanmaya başlandı.

Bu sayede kiracılara büyük bir kolaylık sağlanmış oldu ve yüksek enflasyon rakamları altında ezilmesinin önüne geçilmiş oldu. Açıklanan bu rakamlar için bilinmesi gereken en önemli nokta bunun kesin kira artış oranı olarak hesaplanmayacağıdır.

Açıklanan Haziran 2019 kira zam oranı ev sahiplerinin kiraya yapabileceği maksimum zam oranı olarak uygulanmakta olup ev sahibi ile kiracı bu oranın altında bir rakama anlaşma hakkına da sahiptir. Burada önemli olan kira sözleşmesi ile belirlenen rakam varsa bu rakamın uygulanacağı, bu rakam yoksa yani kira sözleşmesinde kira artış oranı yani yıllık kira zam oranı belirlenmediyse bu durumda TÜİK 12 aylık TÜFE ortalamasını aşmayacak bir rakam olarak belirlenmektedir.