Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 08.07.2019 13:33
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 08.07.2019 13:40
ABONE OL

: Yeni ekonomi paketi maddeleri nelerdir? Yeni ekonomi paketi içeriğinde neler var?

: Grup Başkanvekili AK Parti'nin tarafından hazırlanan Yeni Ekonomi Paketi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Muş paket kapsamında varlık barışında sürenin 6 ay daha uzatılacağını açıklarken, klonlanmış telefonların da 4 ay içerisinde kullanıma kapatılacağını belirtti. AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş'un açıklamaları şu şekilde devam etti. Bugün AK Parti olarak yeni bir teklif veriyoruz. Teklifimiz 32 maddeden oluşmaktadır. Bazı bilgiler vermek istiyorum. Zorunlu karşılıklarla ilgili yine pasif tarafına değil aktif tarafına da bakmak suretiyle Merkez sı'na bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz dedi. Peki yeni ekonomi paketi maddeleri nelerdir? Yeni ekonomi paketi içeriğinde neler var? Tüm detaylar haberimizde.

Yeni ekonomi paketi maddeleri nelerdir?

Son Dakika Haberi: AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, ekonomide yeni düzenlemeler içeren kanun teklifi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Teklife göre varlık barışı 6 ay daha uzatılıyor. Yurt dışına çıkış harcı 15 TL idi, 50 TL'ye çıkarılmasını sunmuş bulunmaktayız. Klonlanmış IMEI numarasıyla kullanılan telefonlar 4 ay içerisinde telefonları kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, 4 ay içerisinde bunlar kapatılacak ve vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bunlar entegre edilecektir. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı şekilde sokulan telefonlar hiçbir suretle iletişime açılmayacak şeklinde konuştu.

Mehmet Muş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

Bugün AK Parti olarak yeni bir teklif veriyoruz. Teklifimiz 32 maddeden oluşmaktadır. Bazı bilgiler vermek istiyorum. Bu paketimizin içerisinde Varlık Barışı'nın süresini 6 ay daha uzatmayı teklif ediyoruz. Merkez Bankası'nın kanununda değişikliğe gidiyoruz. Bu aynı zamanda da Türk Ticaret Kanunu ile uyumlu hale gelmiş olacaktır. Zorunlu karşılıklarla ilgili yine pasif tarafına değil aktif tarafına da bakmak suretiyle Merkez Bankası'na bazı yetkiler vermeyi teklif ediyoruz.

Yurt dışına çıkış harcı 15 TL idi, 50 TL'ye çıkarılmasını sunmuş bulunmaktayız. Klonlanmış IMEI numarasıyla kullanılan telefonlar 4 ay içerisinde telefonları kullanıma kapatılacak. Bunların sisteme dahil olabilmesi için, 4 ay içerisinde bunlar kapatılacak ve vatandaşlar 1 yıl içerisinde müracaat edip 250 lira yatırmaları halinde bunlar entegre edilecektir. Bu kanun yürürlüğe girdikten sonra yurda farklı şekilde sokulan telefonlar hiçbir suretle iletişime açılmayacak.

Mali sistemde bulunan firmalar, şirketlerin borçlarının yapılandırılmasıyla alakalı bir düzenleme getiriyoruz. İstanbul Yaklaşımı olarak yapılan bir sistem öngörüyoruz. 2 yıllık süre içerisinde kanunda belirlenen çerçevelerde belli başlı teşvikler olacak ve bunların borçları bankalar tarafından yapılandırılacaktır. Bir çerçeve anlaşması da ortaya konacaktır.

Biliyorsunuz Merkez Bankası Başkanı'nın görev değişikliğiyle alakalı farklı açıklamalar yapılıyor. 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'nın maddesinde değişiklik yapılıyor. Şöyle bir ifade var. "Cumhurbaşkanında süreli atanan kamu yöneticileri, görevden alma gerekçeleri yanında, kurumsal hedeflere ulaşılamaması nedeniyle de süresi tamamlanmadan görevden alınabilirler"

Yapılan 703 sayılı KHK ile 375 sayılı KHK'nın ek 35'inci maddesinde düzenleme yapılması suretiyle, Cumhurbaşkanına böyle bir yetki tamamlanmaktadır. Yapılan uygulama hukukidir. Herhangi bir tartışma söz konusu değildir.

Mali sistemde bulunan firmaların borçlarının yapılandırılması için düzenleme getiriyoruz. İstanbul Yaklaşımı benzeri bir sistem. 2 yıllık sürede şirketler müracaat etmesi halinde belli başlı teşvikler olacak ve borçlar yapılandırılacaktır.

YENİ EKONOMİ PAKETİ MADDELERİ NEDİR?

EMEKLİLİKTE YENİ DÖNEM

Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak. Etkin bir tasarruf sistemi oluşturulacak.
Tüm paydaşların katılımı ile kıden tazminatı reformu gerçekleştirilecek. Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu sağlanacak. Daha sürdürülebilir bir emeklilik sistemi fayda sağlayacak. Vatandaşlarımız emekli olunca nasıl geçinirim kaygısı taşımayacak.

Tasarrufları artırarak dış finansman bağımlılığımızı azaltacağız.

Şirketlerimiz çok daha kolay, ucuz ve uzun vadeli bir biçimde yeni yatırımlarını finanse edebilecekler. Önümüzdeki süreçte ekonomimize fayda sağlayacak güçlü bir emeklilik sistemini hızla hayata geçirmeyi planlıyoruz.

VERGİDE YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Vergi dönüşümü en önemli reformlardan biri olacak, detaylarını bu yıl içinde geniş kapsamlı sunum ile sunacağımız çalışmanın hazırlıkları sürüyor. Yeni vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız, kurumlar vergisini daha rekabetçi noktaya taşıyacağız. Gelire göre artan vergilendirmeyi etkin hale getireceğiz. Yeni vergi mimarimiz istihdam oluşturma hedefinin üzerine oturacak. Kayıtdışılıkla mücade edeceğiz.

mükellef beyanının esas olduğu, sadeleştirilmiş bir süreci hayata geçireceğiz, sahte belge ile mücadele için etkin bir yapıyı devreye almış olacağız. Dolaylı verginin ağırlığı azaltılırken, doğrudan verginin ağırlığı artırılacak. Mükellef memnuniyetini düzenli ve sürekli olarak ölçecek, eksiklikleri anında tespit edeceğiz.

Ulaşmak istediğimiz sürdürülebilir büyüme ve istihdam hedefi olacak. İhracata dayalı bir ekonomiyi tesis edeceğiz.

İnşaat izinlerinde, elektrik bağlamada, işe başlamada, ilgili kuruluşlar arasındaki e-imza'nın sürece dahil edilmesiyle sistemler entegre edilecek.

İhracat-üretim stratejik planlamasında 7 stratejik sektör enerji, maden, petrokimya, ilaç, turizm, otomotiv ve bilişim.

Kayıtlı istihdamı teşvik, kayıtdışılılıkla mücadele reform sürecine katkı sağlayacak.

YARGIDA REFORM

Bir diğer reform alanımız yargı alanı.

Yargı reformunun vizyonu, güven veren ve erişebilir bir adalet sistemi olacaktır. Hukuk ve ekonomi birbirini tamamlayan iki önemli alandır. Uzun vadeli yatırımlar, öngörülübelir hukuk pratiğine yakından bağlıdır.

Varlık Fonunca, ülkemizi uluslararası ticarette bölgesel lojistik üs haline getirmek amacıyla Lojistik Master Planı hazırlanacak.

70 MİLYON GELİR

Turizm Master planı ile 4 yıl içerisinde 70 milyon turist, 70 milyar dolar turizm gelirine ulaşma hedefi gerçekleştirilecek.

Bakan Albayrak'ın açıklamarından satır başları şöyle;

- Ekonomi politikalarımız açısından önemli bir gündem için buradayız. Sözlerimin hemen başında birazdan açıklayacağımız paketin ülkemiz için hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum.


- Ağustos ayından bugüne kadar STK'ların katkı ve raporlarını alarak paketi hazırladık.


- İzleyeceğimiz politikaları şeffaf biçimde kamuoyu ile paylaşacağımızı söyledik.


- Ağustos ayında Yeni Ekonomi Yaklaşımımızı paylaştık.


- İhracat ve istihdamın odaklı olduğu, sürdürülebilir büyümeyi ve sıkı politikasıyla daha adaletli büyümeyi sizlerle paylaştık.


- Eylül ayında orta vadeli programı Yeni Ekonomi Programı ile kamuoyu ile paylaştık.


- Tüm prensipleri 3 yıllık bir program haline getirdik.


- İşte bugün büyük ve güçlü Türkiye ekonomisinin altyapısı için reformların ilanı için bir aradayız.


- Sadece 2019 yılında hayata geçirmeyi taahhüt ettiğimiz düzenlemeleri ve adımları paylaşacağız.

- Gelecek yıl atılacak adımların paylaşımı seneye yapılacak.


- YEP'te koyduğumuz hedeflere ulaşmak için sadece 2019'da hayata geçireceğimiz düzenlemeleri sizlerle paylaşacağız.


- Bu adımları hayata geçirecek güçlü bir iradaye ve uzun bir zamana sahibiz. Türbülans döneminde sağladığımız başarılı dengelenme süreci, AK Parti'nin 17 yıllık iktidarı bu adımları hayata geçireceğimizin teminatıdır.


- Türkiye'nin gündemi ekonomide reformdur.


- Bu zamana kadar teknik detay ve içeriği ile ilgili önemli çalışmalar yapıldı ve hayata geçirilmeye hazır hale getirildi.

- Bu nedenle 2019 yılı sonuna kadar diyerek çok net bir tarih veriyoruz.


- Reformların başında finansal sektör geliyor, onun altındaki de ilk başlık bankacılık sektörü olacak.


- Kamu bankalarına toplam 28 milyar TL Devlet İç Borçlanma Senedi verilecek.


- Özel bankaların ihtiyaç halinde hazır tuttukları yeniden sermayelendirme planları çerçevesinde sermayeleri artırılacak.


- Dengelenme süreci boyunca temettü dağıtmanın ve yöneticilere yapılan nakdi prim ödemeleri sonlandırılacak.


- Ulusal veri merkezi kurulacak.


- Kamu bankalarını bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek.


- Özel bankalarımız yeniden sermayelendirme adımlarını zaten yürütüyorlar.


- Borç yeniden yapılandırmalarını ve icra-iflas işlemlerini daha hızlı ve etkin hale getirmek için yeni bir yasal ve kurumsal çerçeve oluşturulacak.


- Sorunlu kredilerin bir kısmı ulusal ve uluslararası yatırım fonlarına transfer edilecek.


- Bazı sorunlu kredilerin, bankaların ve ulusal-uluslararası yatırımcıların iştiraki olan bilanço dışı fonlara devredilecek. Bu fonlar enerji girişim sermaye fonu ve gayrimenkul fonu.


- Bireysel emeklilik sistemi yeniden yapılandırılacak.


- Etkin bir tasarruf sistemi oluşturulacak tüm paydaşların katılımı ile kıdem tazminatı reformu gerçekleştirilecek.


- Kıdem tazminatı fonu ile BES'in entegrasyonu sağlanacak.


-Emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli yapısal reformlardan birini oluşturmaktadır. YEP kapsamında emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli konulardan birini oluşturacak.


- Vatandaşlar emekli olunca "Nasıl geçinirim" diye düşünmeyecekler.


- Sistemde biriken fonlar reel sektöre ve ülkemizin büyümesi üzerinde kanalize edilmesini sağlayacağız. Şirketerimiz böylece daha ucuz finansmanla yatırımlarını yapabilecekler. Ek kaynak da oluşturacağız.


-Tasarrufları artırarak dış finansman bağımlılığımızı azaltacağız reel sektörde riski 100 milyon lira ve üzeri olan grupların bağımsız denetim raporlarını bankalara sunmaları zorunlu hale getirilecek.

- Mali şeffaflık artırılacak.

- Vatandaşların kazançlarına göre bireysel, tamamlayıcı bir emeklilik sistemini yeniden ele alacağız, bununla birlikte kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz.


- Kurumsal yönetim standartları yükseltilecek. Finansal yönetim kalitesi artırılacak hedefimiz her iki reformu hayata geçirmek ve 2020 yılından itibaren fiilen bu reformları gerçekleştirmek.


- Ulusal kredi derecelendirme şirketi kurulacak.


- Oluşturacağımız sistem tüm ana paydaşlara, çalışanlara, işverenlere, devletimize katma değeri en yüksek olacak şekilde oluşturulacak.


- Emeklilik sistemindeki reformla toplanan fonlar milli gelirin %10'unu bulacaktır.


- Kredilerin stratejik sektörlere yönlendirilmesinin teşvik edilmesini sağlayacak bir yapı fikko bünyesinde kurulacak.

- Sigortacılık denetleme ve düzenleme kurumu kuruyoruz.


- FİKKO bünyesindeki bir kurul ile stratejik alanlara daha fazla kredi sağlanması için teşvik mekanizmaları devreye alınacak.


- Yerlileşme, ihracat, yüksek katma değerli üretime yönelik alanlara daha fazla teşvik sağlanacak.


- Bölge ve ürün bazında arz/talep planlaması yapılacak.

- Enflasyondaki en önemli sorunların başında gıda olduğu için yapısal reformların da en önemli ayağını gıda konusunda hazırladık.


- Sözleşmeli tarım yaygınlaştırılacak.


- Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz tarımda milli birlik projemiz olacak.


- Üretici ve tüketici arasında değer zinciri sağlanacak.

- Gıda enflasyonu ile mücadele için en önemli yapısal reformumuz tarımda milli birlik projemiz olacak


- Bölge ve ürün bazında makro arz, talep ve ticari planlama sürecinin altyapıları tesis edilecek


- Kurumsal altyapılar tesis edilecek, kooperatifçiliğe odaklanılacak


- Gıda ürünlerinin ulusal markalaşmaları sağlanacak


- Sahada operasyonel yetkinliğimizin merkezde olduğu güçlü yapısal altyapılarla sağlayacağız


- Taze meyve sebze pazarında dengeleyici unsur olması amacıyla tarım kredi kooperatifi ile sera a.ş. kurulacak


- Sera a.ş. ile 2019'da 2 bin hektar, orta vadede 5 bin hektara ulaşılacak


- Hal Yasası kapsamında üretici kooperatiflerinin haller içindeki paylarının artırılması ile daha rekabetçi ortam sağlayacağız

- Üretimde rekabeti toptan, perakende ve lojistik denetimi sağlayacak regülasyon çerçevesinde devreye alacağız


- Sıkı maliye politikası, en temel politikalarımızın başında geliyor


- YEP'de 76 milyar dolar planlanan tasarrufun 44 milyar tl'si devreye alındı


- Bütçe hedeflerini tutturacak tasarruf adımlarımız devam edecek


- Seçimden sonra da mali disiplinden vazgeçmeyeceğiz


- Küçük baş hayvan sayısını 47 milyondan 100 milyona çıkaracağız


- Bütçe hedeflerini tutturacak tasarruf adımları devam edecek


- Bütçede 76 milyar tl tasarruf hedefliyoruz

- Gelirlerimizi daha da artırmak için toplumun genelini etkilemeyen, yüksek gelir gruplarının daha adil vergilendirilmesini sağlayacak ve enflasyona etkisi minumum olacak bazı adımlar hayata geçecek


- Mükellef hakları icra kurulu kurulacak


- Vergi dönüşümü en önemli reformlardan biri olacak, detaylarını bu yıl içinde geniş kapsamlı sunum ile sunacağımız çalışmanın hazırlıkları sürüyor


- Yüksek geliri daha adil şekilde vergilendireceğiz.

- Yeni vergi mimarimizde istisna ve muafiyetleri azaltacağız, kurumlar vergisini daha rekabetçi noktaya taşıyacağız.


- Gelire göre artan vergilendirmeyi etkin hale getireceğiz.


- Vergide reformu yeni vergi mimarisi, kayıtdışı ile mücadele ve mükellif hakları adı altında 3 başlıkta topladık.


- Yeni vergi mimarimiz istihdam oluşturma hedefinin üzerine oturacak.


- Kayıtdışılıkla mücadele edeceğiz.


- Mükellef beyanının esas olduğu, sadeleştirilmiş bir süreci hayata geçireceğiz, sahte belge ile mücadele için etkin bir yapıyı devreye almış olacağız.


- Dolaylı verginin ağırlığı azaltılırken, doğrudan verginin ağırlığı artırılacak.


- Mükellef memnuniyetini düzenli ve sürekli olarak ölçecek, eksiklikleri anında tespit edeceğiz.


- Ulaşmak istediğimiz sürdürülebilir büyüme ve istihdam hedefi olacak.


- İhracata dayalı bir ekonomiyi tesis edeceğiz.


- İnşaat izinlerinde, elektrik bağlamada, işe başlamada, ilgili kuruluşlar arasındaki e-imza'nın sürece dahil edilmesiyle sistemler entegre edilecek.


- İhracat-üretim stratejik planlamasında 7 stratejik sektör enerji, maden, petrokimya, ilaç, turizm, otomotiv ve bilişim.


- Varlık Fonu stratejik sektörlere yatırım planlaması yapacak.

- Kayıtlı istihdamı teşvik, kayıtdışılılıkla mücadele reform sürecine katkı sağlayacak.


- Bir diğer reform alanımız yargı alanı.


- Yargı reformunun vizyonu, güven veren ve erişebilir bir adalet sistemi olacaktır.


- Hukuk ve ekonomi birbirini tamamlayan iki önemli alandır.


- Uzun vadeli yatırımlar, öngörülübelir hukuk pratiğine yakından bağlıdır.


- Yargı reformu strateji belgesinin güncellenmesi çalışması devam ediyor.


- Yargı reformu strateji belgesi yakında bakanımız tarafından açıklanacak.


- Lojistik master planı bakanlığımız ve varlık fonumuz tarafından uygulanacak.


- Yerli-yabancı tüm paydaşlara kazan-kazan işbirliklerinin gerçekleştirilmesi kurumsal ve uluslararası işbirlikleri ile hayata geçirilecek.


- Kısa, orta ve uzun vadede ihracat potansiyelinin belirlenerek ihracatın artırılması için uygun strateji ile ilgili adımlar atılacak.


- Sanayide yerlileştirme programı mayıs'ta açıklanacak.


- Etki analizleri ile ihracatta devlet yardımları yeniden düzenlenecek.


- Ticaret Bakanlığı ihracatı artırma planlarını ağustos ayında açıklayacak.


- Sanayide yerlileşme programı mayıs ayında açıklanacak.


- Sanayi bakanlığımız bu program ile ARGE'den yatırım ve ihracata tek pencereden yönetildiği, öncelikli orta-yüksek ve yüksek teknoloji ürünlere ilişkin proje yürütülecek.

- Turizm master planı en geç eylül'de açıklanacak.

REFORM PAKETİ NEDİR?

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonominin tüm alanlarında atılacak adımları içeren reform paketini bugün kamuoyuna açıklayacak.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamında ortaya konulan hedefler doğrultusunda hayata geçirilecek reform paketini bugün düzenleyeceği basın toplantısıyla kamuoyuna duyuracak. Albayrak, geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede, büyüme, enflasyon, bankacılık başta olmak üzere tüm alanlarda atılacak adımları içeren genel çerçeveye ilişkin açıklamalarda bulunacaklarını belirtmişti.

Bakan Albayrak, alınacak tedbirlerin bir kısmının yönetmelik ve kararname olacağını, bir kısmının yasal düzenlemeyle hayata geçirileceğini kaydetmişti. Albayrak, "Ne gerekiyorsa bu adımları atacağız" demişti