Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 01.07.2019 00:44
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 01.07.2019 00:45
ABONE OL

uzatıldı mı? başvuruları ne zaman bitecek?

30 Haziran'da sona ermesi planan yla ilgili son gelişmeler vatandaşlar tarafından araştırılan konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar nın uzatılıp uzatılmadığını merak ediyor. Peki, İşte İmar Barışı başvurularına dair son detaylar...

İmar barışı başvuruları uzatıldı mı?

İmar barışı başvurularının uzatılıp uzatılmayacağı imar barışından faydalanmak isteyen vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. "İmar Barışı başvuruları uzatıldı mı?" sorusu bu nedenle çok araştırılan sorular arasında yer alıyordu. Peki, İmar Barışı başvuruları ne zaman bitecek? İşte cevabı...

İMAR BARIŞI BAŞVURULARI UZATILDI MI?

30 Haziran'da sona ermesi planan İmar Barışı 31 Aralık tarihine kadar uzatıldı. İmar Barışı'nda yapı kayıt belgesi için başvurmuş olanlar, bedelin en az yüzde 25'ini 31 Temmuz'a kadar, kalan kısmını ise 31 Aralık tarihine kadar taksitle yatırabilecek.

E-DEVLET İMAR BARIŞI BAŞVURU NASIL YAPILIR?

E-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, kurumlar kısmından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı seçin ve "İmar barışı kayıt başvurusu ve sorgulama" başlığına tıklayın. Karşınıza çıkan ekrandan yeni başvuru butonuna basın. Açılan sayfadaki bilgilendirme yazısını onayladıktan sonra devam et butonuyla diğer sayfaya geçin.

Yeni sayfada kişisel bilgilerinizi girin. Yapıya ait bilgiler bölümünde ise önce yapının kapsamını ve yapının tamamının kullanım amacını belirleyin. Devam et butonuna bastıktan sonra açılan sayfada yapıya ait adres bilgilerini ada ve parsel bilgisi toplam yapı alanı yapıdaki konut ve iş yeri sayısı arsa ya da arazinin belediyelerden edinilebilecek emlak vergi birim değeri yapının bulunduğu arsanın metre kare üzerinden yüz ölçümünü girecek yapının hangi sınıfa dahil olduğunu sunulacak seçeneklerden işaretleyin.

Yapının imar mevzuatına aykırı olan kısmını tarif edip, bu aykırılığın fotoğrafını da sisteme girerek başvurunuzu tamamlayın.

İMAR BARIŞI NEDİR?

Bakanlar Kurulu'nda çıkan karara göre imarsız yapılar artık kayıt altına alınacak. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre, mülkiyet sorunu nedeniyle arsa gözüken yapıların, resmi olarak doğalgaz ve su bağlatamama gibi sıkıntıların önüne geçilecek. Ülkemizde 2017 yılından önce yapılmış ve bu durumda olan tüm binalar şehir, kat büyüklüğü, metrekare gibi herhangi bir şarta bakılmadan kapsam içerisinde olacak. İmar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek yapı kayıt belgesiyle vatandaşlarımızın imar sorunlarının çözülmesidir.