Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.06.2019 18:43
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 17.06.2019 18:46
ABONE OL

hangileri? 17-18 Haziran sorgulama işlemi nasıl yapılır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından evde bakım maaşı her ay belirli tarihlerde hesaplara yatırılmaktadır. Haziran ayının ortalarına geldiğimiz şu günlerde evde bakım maaşı alan vatandaşlar merakla hangi illerde maaşların yattığını merak ediyor. Aynı zamanda evde bakım maaşının nasıl sorgulandığı da merak konusu.

Evde bakım maaşı yatan iller hangileri?

Evinde hasta, engelli ya da yaşlılara bakan kişilere her ay devlet tarafından evde bakım maaşı ödeniyor. Her ay evde bakım paralarının ödemeleri illere göre değişiklik gösteriyor. Peki, evde bakım maaşı yatan iller hangileri? Evde bakım maaşı sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bakım maaşı alan vatandaşlar merakla bu sorulara yanıt arıyor.

EVDE BAKIM MAAŞI YATAN İLLER HANGİLERİ?

Evde bakım maaşları şimdiye kadar gelen bilgilere göre aşağıdaki illerde yatırılmıştır;

Bolu, Kırklareli, Sivas, Mersin, Ankara, Eskişehir, Şanlıurfa, Kocaeli, Denizli, İstanbul, Manisa, Adıyaman, Aksaray, Osmaniye, Van, Ordu, Tekirdağ, Zonguldak, Konya, Bilecik, Niğde, Tokat, Amasya, Sakarya, Şırnak, Çanakkale, Karabük, Giresun, Aydın, Antalya, Uşak, Trabzon, Samsun ve Malatya...

EVDE BAKIM MAAŞI SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Evde Bakım aylığı ödemelerinin hesabınıza yatıp yatmadığını e-Devlet üzerinden sorgulayabilirsiniz. TC kimlik numaranız ile e-Devlet şifrenizi kullanarak giriş yaptıktan sonra arama çubuğuna "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" yazın ve tıklayın. Açılan sayfada maaş ödemesi ile ilgili detayalar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunur.

EVDE BAKIM PARASI SORGULAMA İŞLEMİ İÇİN TIKLAYINIZ

SMS İLE SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Maaşlarınızı Ziraat Katılım Bankası aracılığı ile alanlar, cep telefonlarının mesaj bölümüne BAKIYE yazıp, 4747'e sms atarak sorgulayabilirsiniz. Mesaj göndermeniz dahilinde 1 sms ücreti operatörünüz tarafından tahsil edilir. Ziraat Bankası sms kodu ile her ay bakiyenizi takip edebilirsiniz.

EVDE BAKIM MAAŞI NEDİR?

Evde bakım maaşı, bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere devlet tarafından verilen hasta bakım parasıdır. Bakıma muhtaç olduğu gerekli belgelerde kanıtlanmış hastalara bakan kişilere verilir. Tutarı bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3'ünden az olan bakıma muhtaç engellilerin bakımını üstlenen akrabası, vasisi gibi üçüncü kişilere ödenen aylığa evde bakım aylığı denir.