Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 11.06.2019 19:29
  • Son Güncelleme: 11.06.2019 19:34

Dolara karşı altın hamlesi! 2018’den bu

Dolar ve altın savaşları kızışıyor. ile yaşanan ticaret savaşları ’de tutma konusunda (dolar dışı) çeşitlendirme talebini artırdı. Pekin yönetiminin son altı aydır aralıksız devam eden altın alımları, Aralık 2018’den bu .

Dolara karşı büyük hamle! 'Savaş yoğunlaşıyor'

ile yaşanan ticaret savaşları 'de tutma konusunda (dolar dışı) çeşitlendirme talebini artırdı.
Pekin yönetiminin son altı aydır aralıksız devam eden altın alımları, Aralık 2018'den bu .

ABD ile Çin arasında yaşanan ticaret savaşı her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. ve Çin dolara karşı yerli para birimine geçmeyi planlarken, devlerden yeni hamleler gelmeye devam ediyor.

ÇİN 15 TON ALTIN DAHA SATIN ALDI
Bloomberg'in haberine göre, Çin Merkez sı (PBOC) Mayıs ayında 15.86 ton daha altın satın aldı.

Buna göre, ABD ile yaşanan ticaret savaşları Çin'de büyüme konusunda (dolar dışı) çeşitlendirme talebini artırdı.

ÇİN'DEN ALTIN HAMLESİ! 73 TONU AŞTI...
Pekin yönetiminin son altı aydır aralıksız devam eden altın alımları, Aralık 2018'den bu yana 73 tonu aştı.

Argonaut Securities Asya analisti Helen Lau, hükümetin altın rezervlerini yükseltmesinin azimli bir şekilde dolar dışı varlıklara geçiş anlamı taşıdığını kaydetti. Perakende altın talebinin de arttığını vurgulayan Lau; bu hızla devam etmesi halinde Çin'in altın alımlarının 2019'da 150 tona ulaşmasını beklediğini söyledi.

"SAVAŞ GİTTİKÇE YOĞUNLAŞIYOR..."
TD Securities küresel emtia baş stratejisti Bart Melek ise, konuya ilişkin olarak, "Ticaret savaşları ve teknoloji alanındaki soğuk savaşın gittikçe yoğunlaştığını göz önünde bulundursak, bu dolar dışına yapılmış bir çeşitlendirme. Unutmayalım ki altın kimsenin yükümlü değil" diye konuştu.

Dünyanın diğer merkez bankaları da özellikle 2008 Krizi'nden sonra ABD'nin tarihte görülmemiş miktarlarda dolar basması ile altın alımlarına başlamıştı. Dünya Altın Konseyi verilerine göre 2018'de merkez bankalarının altın alımları 651.5 ton ile son 50 yıldaki en yüksek düzeye ulaştı.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.