Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 05.04.2019 Gazete
ABONE OL

Marmaray geçtiği yeri ihya edecek

Gebze-Halkalı Marmaray hattı güzergahında, son 4 yılda en yüksek konut fiyat artışı Yeşilköy, Üsküdar ve Gebze’de görülürken, önümüzdeki dönemde Tuzla, Pendik ve Küçükçekmece gibi fiyatların düşük olduğu noktaların prim yapması bekleniyor.

Gebze-Halkalı Marmaray hattı açıldı. 5 yıldır İstanbul'da Ayrılıkçeşme ile Kazlıçeşme arasında yolcu taşıyan Marmaray, artık İstanbul Halkalı ve Kocaeli Gebze arasında 115 dakikada kesintisiz ulaşım sağlıyor. 76 kilometrelik hattın, güzergahındaki pek çok ilçeye ve semte değer kazandırmasına kesin gözüyle bakılıyor. Endeksa. com'un verilerine göre, Gebze-Halkalı Marmaray hattı güzergahında, son 4 yılda en yüksek konut fiyat artışı Yeşilköy, Üsküdar ve Gebze'de görüldü.

Endeksa'nın Kurucu Ortağı ve CEO'su Görkem Öğüt, önümüzdeki dönemde artışın, özellikle konut fiyatlarının düşük olduğu ve gelişmekte olan Tuzla, Pendik ve Küçükçekmece'de devam edeceği öngörüsünde bulundu. Endeksa. com'un güncel verilerine göre, geçtiğimiz 4 yılda Küçükçekmece'de konut fiyatları sadece yüzde 2 artış gösterdi. Ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin 187 lira, ortalama konut satış fiyatının 318 bin 700 lira olduğu Küçükçekmece'de, amortisman süresi ise 20 yıl.

BATIDA ARTIŞ HIZLI
Hattın en doğudaki durağı olan Kocaeli Gebze'de konut fiyatları son 4 yılda yüzde 51 artış gösterdi. Gebze'de ortalama konut metrekare satış fiyatı 2 bin 90 lira, ortalama konut satış fiyatı 229 bin 900 lira, amortisman süresi ise 23 yıl. Hattın en batı ucundaki İstanbul Halkalı'da ise konut fiyatları son 4 yılda yüzde 33 arttı. Halkalı'da ortalama konut metrekare satış fiyatı 4 bin 538 lira, ortalama konut satış fiyatı 476 bin 490 lira, amortisman süresi 25 yıl olarak belirtildi.

PRİM VAAT EDİYOR
Konut fiyatlarının son 4 yılda yüzde 26 artış gösterdiği Tuzla, hattın prim vaat eden noktalarından biri olarak gösteriliyor. Tuzla'da ortalama konut metrekare satış fiyatının 3 bin lira, ortalama konut satış fiyatının 330 bin lira, amortisman süresinin 26 yıl olduğu belirlendi. Yine son 4 yılda konut fiyatları yüzde 28 artış gösteren Pendik'te ortalama konut metrekare satış fiyatının 2 bin 914 lira, ortalama konut satış fiyatının 305 bin 970 lira, amortisman süresinin 26 yıl olduğu görülüyor.