Bugünkü
Takvim

i sini azaltmak mümkün!Yaklaşık
2 milyon mülk sahibi kira geliri vergisi verecek. Bazı ev ve işyeri sahipleri ödenecek vergiyi azaltabilecek. Kimi mülk sahipleri ise kira geliri elde etse bile beyanname vermeyecek, vergi de ödemeyecek. Bazıları da kira geliri elde etmemiş olsa da beyanname verecek. Kira geliri vergisinde merak edilen bazı sorular ve cevapları şöyle:

HANGİ HARCAMALARI VERGİDEN DÜŞÜREBİLİRİZ?
Beyanname verecek mükellefler 'götürü gider' veya 'gerçek gider' yönteminden birisini tercih edecek. Götürü giderde; 4 bin 400 liralık istisna düşülmüş kira gelirinin yüzde 15'i direkt (belgeye ihtiyaç duymadan) kira gelirinden düşülüp kalan tutarın üzerinden vergi hesaplanır. Gerçek gider yönteminde ise; gider belgelerinin toplamına göre vergi hesabı değişir. Belgelerin 5 yıl saklanması gerekiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.