Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 09.03.2018 09:09

ne kadar? ne kadar? (9 Mart 2018 altın fiyatları)

ne kadar? Gram ? ne kadar? Çeyrek altın kaç para? ne kadar? Yarım altın kaç para? ne kadar? Cumhuriyet altını kaç para? 'da altın kaç para? 22 ayar ... 24 ayar altın fiyatı... 14 ayar altın fiyatı... İşte 9 Mart 2018 altın fiyatları...

Gram altın ne kadar? Çeyrek altın ne kadar?

Altın fiyatları 09.03.2018 tarihine nasıl başladı? Milyonlarca insanın güvenli yatırım aracı olarak kullandığı altın yükselişini sürdürecek mi? Yatırım yapan vatandaşların sürekli olarak yakından takip ettiği altın fiyatları bugün nasıl seyredecek? Altında son fiyatlar belli olurken, altının önümüzdeki günlerdeki yönü de merak konusu oldu. Altın yükselecek mi, düşecek mi? Peki bugün altın ne kadar? Gram ve kaç para? 'da altın fiyatları ne durumda? İşte 9 Mart 2018 altın fiyat listesi...

GRAM ALTIN NE KADAR?
162,14 liradan alınırken, 162,18 liradan satılıyor

ÇEYREK ALTIN NE KADAR?
Çeyrek altın ise 259,80 liradan alınırken 265,68 liradan satılıyor. da 517,98'den alınırken 531,36 liradan satılıyor.

CUMHURİYET ALTINI NE KADAR?
ise 1075,00 liradan alınıp 1087,00 liradan alıcı buluyor. Ziynet 2.5 da 2598,03 liradan alınırken 2638,94 liradan satılıyor.

ÇEYREK ALTIN NEDİR?
Türkiye'de çeyrek altın olarak ifade edilen altın cinsi 1.75 grama denk gelmektedir ve 22 ayardır. Cumhuriyet altınının dörtte biri olan çeyrek altında 1.6065 gram 24 ayar altın bulunmaktadır ki fiyatı bunun üzerinden hesaplanır, ardından işçilik ve kâr payı ile satılır. Bu kısım satın alınan yere göre değişebilir. Meskük (kalın altın) ve ziynet olmak üzere iki çeşidi vardır.

ALTIN NEDEN DEĞERLİ?
Altının geleneksel değerinin oluşmasında, az bulunmasından veya zor elde edilmesinden ziyade tabiatta katıksız, saf halde bulunması, dövülerek biçimlendirilebilmesi, havadan ve sudan etkilenmemesi, yani paslanmaması, kararmaması ve donuklaşmaması etkilidir. Bu sayede altın tarih boyunca çok güvenilir bir değer ölçüsü olarak kabul edilmiştir. Tüm bunların dışında altını altın yapan diğer önemli özellikler olarak, sadece klorik ve nitrik asit karışımında (halk arasında altın suyu olarak bilinen) erimesi ve bunun dışında hiçbir asitten etkilenmemesi, kendi hacmindeki sudan 19 kere daha ağır olmasına rağmen çok yumuşak olduğundan kolayca işlenebilir ve inceltilebilir olması gösterilebilir.

ALTIN NERELERDEN ÇIKARILIR?
Okyanus dipleri, akarsuların kumlu yatakları ve volkanik kuvarslar içerisinde altın madenleri yeryüzüne çıkar. Buralarda yeryüzüne çıkan altınların külçe halinde oldukları bilinmektedir. Sel yatağı kumlarının içerisinde ortaya çıkan altının kumdan ayırt edilmesi son derece kolaydır. Yassı ve yuvarlak bir kap altını ayırt etmekte kullanılan bir araç ve gereçtir. Okyanus diplerinde ve nehir yataklarında altın bulmak için ise tarak makinelerinden yararlanılır. Küçük parçacıklar halinde bulunan altınlar kuvars kayalıklarında ortaya çıkarlar.

60 SANİYEDE SON 24 SAAT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.