Bugünkü
Takvim

İletişimde tek dönemi

İletişimde tek vergi dönemi
Ses ve internet hizmetlerindeki toplam yüzde 12.5 olacak. 50 TL'lik yüksek yoğunluklu internet paketi kullanan 52.7 TL, 50 TL'lik yüksek yoğunluklu ses ve SMS kullanan abone ise yaklaşık 47 TL ödeyecek. 50 TL sabit internet faturasının ise 53.5 TL olması bekleniyor. Maliye Bakanı Naci Ağbal tarafından sunulan "Orta Vadeli Plan" mobil ve sabit internet faturalarının toplamda yüzde 7.5 artmasına sebep olacak. 2018'de devreye girmesi beklenen plan çerçevesinde yüzde 5 olan Özel İletişim Vergisi (ÖİV) yüzde 7.5'a çıkarılırken ekstra bir yüzde 5'lik bir artış tüm hizmetlere getiriliyor. Böylece toplamda telekom hizmetlerinden alınacak vergi yüzde 12.5'ta sabitlenmiş olacak. 50 TL'lik yoğun internet ve dijital servisleri kullanan abonenin 2018 deki faturası 52.7 TL'ye yükselecek. Eğer 50 TL'lik pakette yoğun olarak ses ve SMS için kullanıyorsanız, 47 TL civarına inmesi bekleniyor. Sabit internet kullanan abonenin ödeyeceği bedel ise 53.5 TL civarına artacak. Böylece yeni vergi düzenlemelerinden sonra abonelerin çoğu internet ağırlıklı paketler ve dijital servisler kullandığı için zamlı faturalarla karşılaşacak. İndirim oranları ise internetsiz faturalara yansıyacak.

Timur SIRT

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.