;

ye ortak

Memurların ve memur lerinin larının belirleneceği toplu sözleşme öncesi; SSK ve Bağ-Kur emeklileri de çağrı yaptı: Kurumlar birleşti, biz de masada olalım...

Emekliye ortak zam
Yaklaşık 3.1 milyon memur ve 2 milyon memur sinin 2018 ve 2019 yıllarında mali ve sosyal haklarında yapılacak iyileştirmelerin belirleneceği toplu sözleşme maratonu, 1 Ağustos'ta başlıyor. Kamu görevlileri ve memur emeklileri sayılı gün kalan toplu sözleşme görüşmelerini heyecanla beklerken; SSK ve Bağ-Kur emeklilerinden 'ortak zam' çağrısı geldi. TAKVİM'i arayan SSK ve Bağ-Kur emeklileri, "Madem hepimiz Sosyal Güvenlik Kurumu çatısı altındayız; memur emeklisine farklı, bizlere farklı zam yapılmamalı. Bizim de oranlarımız toplu sözleşmede belirlensin. Toplu sözleşmeden çıkan zam oranı hem memur hem SSK hem de Bağ-Kur emeklileri için geçerli olsun" dedi. SSK ve Bağ- Kur emeklileri için uygulanan enflasyona endeksli zam sisteminin maaşlarda iyileştirmeye izin vermediğini anlatan okurlarımız, şu ifadeleri kullandı:

'EŞİTLİK SAĞLANMALI'
"Maaşlarımızda yılda 2 kez 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranında zam yapılıyor. Hükümet iyileştirme için seyyanen zam düzenlemeleri yaparak bizleri sevindirdi. Ancak genel zam sistemi nedeniyle hâlâ maaşlarımız memur emeklilerine göre düşük. Zamlarımız toplu sözleşmede belirlenirse, istenen iyileştirmeler ve emekliler arasında eşitlik sağlanır." Halen en düşük memur emeklisi aylığı bin 871 lira seviyesinde bulunuyor. Taban maaş Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 290, tarım Bağ-Kur emeklilerinde bin 6 lira. Bu yıl emekli olan SSK'lıya en az 885 lira maaş bağlanıyor. 2000- 2008 yılları arasında emekli olan SSK'lıların en düşük maaşı ise bin 165 lira.

İŞ'TEN 450 LİRA PROMOSYON
İŞ Bankası, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile imzalanan anlaşma kapsamında, yeni emekli olacak kişilerin ilk gelir/aylık ve emeklilik ikramiyesi ödemelerine 1 Ağustos'tan itibaren aracılık edecek. Bankadan yapılan açıklamaya göre; emekli gelir/aylıklarını 3 yıl süreyle İş Bankası'ndan almayı taahhüt edenler, 450 liraya varan promosyondan yararlanabilecek. Ayrıca kredi kartları ile indirimli ve taksitli alışveriş yapabilen emekliler, kazandıkları puanları anlaşmalı işyerlerinde para yerine kullanabilecek.
Etiketler: ,
  • 29 Temmuz 2017, Cumartesi

kalan karakter 1000

hasan hasan

emekli adı geçince artık tüm olarak zam kararı alınmalı emekli memur 2000 sonrası intipak hakkınıda bekliyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 31.07.2017 10:34
ayşe ayşe

Tabiki eşitlik sağlansın..Buna bir diyeceğim yok ama SSK ve Bağ-kur emeklileri 100 tl alırken ,memur emeklisine neden yok? sorusunu neden sormadılar?

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır48
cevapla 31.07.2017 10:07
zeki zeki

memur emeklisi işci emeklisi ayrımı yapmadan TÜM EMEKLİLERE AYNI ZAM ORANI uygulanmalıdır.

Aynı Görüşte misiniz?
evet23
hayır0
cevapla 29.07.2017 07:38
mesut yüksel mesut yüksel

1988 yılına kadar işçi emeklileri çalıştığı gün ve ödedikleri prime göre emekli maaşı alıyordu. sonra bu işler tamamen karıştı.aslında. hangi kuruluştan emekli olursa olsun bütün emekliler.ödedikler prime ve gün sayısına göre emekli maaşı almalıdır hak ve adalet böyle olur. bütün emeklilere sağlıklı günler hükumetimize de güç ve kuvvet dilerim.saygılarımla.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır1
cevapla 01.08.2017 16:04

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.