Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 23.03.2017 Gazete
ABONE OL

Enerjide yola devam

Enerjide yatırımlar tüm Türkiye’ye yayılıyor. Artvin için pazartesi; , Şırnak, Cizre, İdil, Silopi ve Yüksekova için salı günü ihalesi var. 81 il gaza kavuşacak.

Enerjide yola devam
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın "Doğudaki vatandaşlarımızı istismar eden, onları katleden alçak örgüte rağmen, 'ye de Şırnak'a da doğalı getireceğiz" talimatının ardından süreçte sona gelindi. Hakkari, Şırnak, Cizre, İdil, Silopi ve Yüksekova için doğalgaz dağıtım ihalesi salı günü gerçekleşecek. Pazartesi günü de Artvin ihalesi yapılacak. Böylece 81 ile doğalgaz götürme süreci bitirilerek, Türkiye enerjide bir dönüşümü tamamlayacak. Hakkari ve Şırnak ilçeleri için Salı günü gerçekleşecek ihaleyi kazanan firma, ihale şartnamesine göre BOTAŞ iletim hattının hazır hale getirilmesinden itibaren 6 ay içinde yatırıma başlayacak ve en geç 18 ay içerisinde Hakkari ve Şırnak'a gaz arzı sağlanacak. Hakkari ve Şırnak 2019 başlarında doğalgaza kavuşmuş olacak. Pazartesi günü gerçekleşecek Artvin ihalesini kazanacak firma ise Artvin'e doğalgaz ulaştırmak için özel bir çalışma yürütecek. Coğrafi şartların oldukça zor olduğu Artvin'de doğalgaz borusu döşemek için yeni mühendislik çalışmaları yapılacak. Artvin için de 6 ay içerisinde yatırıma başlanması ve 18 ay içerisinde şehre gaz arzının sağlanması amaçlanıyor.

REKABET YOĞUN OLACAK
yapılacak doğalgaz dağıtım ihalelerinde teklif vermek üzere yeterli bulunan şirketleri de belirledi. Buna göre; Artvin için AKMERCAN, PALEN Enerji, AKSA Doğalgaz Dağıtım A.Ş., FERNAS, ARSAN, M.B.D. ve AL-ÖZ Mühendislik; Hakkâri, Şırnak, Yüksekova, Cizre, İdil ve Silopi için ise AKMERCAN, AKSA, FERNAS ve M.B.D. yarışacak.

Barış ŞİMŞEK

kalan karakter 1000

ihsan ihsan

bakanım bizi kurtaracak esas kanal TANAP türk gazı acele edin

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 23.03.2017 10:33

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.