Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 22.03.2017 Gazete

İstanbul’a elektrik denizden taşınacak

İstanbul’a elektrik ulaştıran denizaltı kablo projesinin ikinci etabı ay sonu devreye alınıyor. Enerji Bakanı Albayrak, çalışmaları yerinde inceledi. Yeni hat ile kapasite 4 bin megavata çıkacak

İstanbul’a elektrik denizden taşınacak
Kış şartlarında kesintisiz elektrik için kolları sıvayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, denizaltı kablo projesinin ikinci etabını bu ay sonu devreye alıyor. Bakan Berat Albayrak'ın da geçtiğimiz gün incelemelerde bulunduğu tesiste son hazırlıklar tamamlandı. Boğaz'ın altından geçen hattın ikizinin de hizmete açılması ile 2 bin megavatlık kapasiteye ek olarak, 2 bin megavatlık kapasite daha devrede olacak.

İLK ETAP 2015'TE BİTTİ
Proje kapsamında, Çanakkale ve Balıkesir illerinde işletmede olan yaklaşık 32 bin megavat kurulu güce sahip santrallerin ürettiği elektrik Marmara'ya taşınacak. Tüketimin yoğun olarak gerçekleştiği İstanbul başta olmak üzere Trakya Bölgesi'ne İstanbul'un doğusundan aktarma imkânı bulunmadığından bu enerjinin deniz altından geçirilerek Batı Trakya üzerinden İstanbul ve Trakya Bölgesi'nin arz güvenirliğinin sağlanması planlandı. Bakan Albayrak'ın geçtiğimiz hafta sonu yerinde incelemelerde bulunduğu tesisin ilk etabı olan 4 kilometre genişliğindeki Lapseki-Sütlüce koridorunun birinci evresi 18 Nisan 2015'te tamamlandı. Bu hat, dünyadaki 3.9 km uzunluktaki eksiz ilk enerji kablosu olma özelliği de taşıyor.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP
İkinci denzialtı kablo projesi olan Lapseki 2- Sütlüce 2 denizaltı kablo projesi ise birinci projenin yaklaşık 2 km güneyinde hazırlanırken, bu ay sonu itibari ile devreye alınacak. Projelerin tamamlanması ile Türkiye'nin elektrik iletim ağının Marmara Denizi çevresindeki ring çevrimi sağlanacağından Türkiye'nin Avrupa tarafındaki ana tüketim merkezleri için Anadolu tarafından güvenli ve uygun maliyetli enerji iletilecek. Stratejik öneme sahip projeler ile bu bölgelere sağlanan enerji iletiminin kapasitesini artırmak ve bölgedeki kullanıcıların olumsuz yönde etkilenmesini minimuma indirmek de amaçlanıyor.800 MİLYONLUK YATIRIM
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nın devreye alacağı ikinci etap ile birlikte iki adet denizaltı kablo projesi ve bunları ulusal elektrik sistemine bağlayacak havai hatlar için toplam 800 milyon lira yatırım yapıldı.

Barış ŞİMŞEK

kalan karakter 1000

fatisultan23 fatisultan23

Kandıralı kardeş o açılışlara değil almanyadaki pis pkklı kardeşleriyle meşgul, Türkiye Cumhuriyetini yıkmakla meşgul, bu chpkk lıların zaten en büyük derdi hiç bir şey yapılmasın avrupalı ermeni soylu teröristlere minnet kalalım.

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 22.03.2017 14:21
kılıdaroğlu kılıdaroğlu

neden 5 bin megawatt'a değil de 4 bin megawatt'a çıkacak :)) kılıçdaroğlu olsaydı öyle sorardı

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.03.2017 12:40
KANDIRALI KANDIRALI

kılıçdaroğlu denen zatıda bir açılışa götüründe baksın nasıl yapılmış nasıl halka hizmet edilirmiş görsünde öğrensin diye..

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 22.03.2017 11:29
Naim Naim

Güzel

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 22.03.2017 09:20
fatisultan23 fatisultan23

chpkk lılar Ülke için çalışmak budur öğrenin diyeceğim ama sizde o nerede hizmet etmek, siz teröristler ancak Ülkede yaşayan halka zara vermekten başka bir düşünceniz olmaz, Bak Gör Sayın Bakanın Çalışmalarına işte Ülkesine hizmet buna denir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 22.03.2017 08:24

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.