Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 16.03.2017 Gazete
ABONE OL

Dünya Türkiye’nin güneşine talip oldu

Dünya Türkiye’nin güneşine talip oldu
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın Ekim 2016'da müjdesini verdiği Konya Karapınar'da kurulacak bin megavatlık güneş enerji santralinin taliplileri belli oldu. Türkiye'nin önde gelen enerji şirketleri Çin, Güney Kore ve Suudi Arabistanlı ortaklarıyla Türkiye'nin güneşine talip olurken; 20 Mart'ta yapılacak ihaleyle 1.3 milyar dolarlık yatırım Türkiye'ye gelecek. İhaleye olan ilgi, Türk ekonomisine ve özellikle enerji sektörüne olan güvenin de bir kez daha göstergesi oldu. Dünyanın en büyük fotovoltaik güneş enerjisi santrali ihalesine; Limak-CMEC-Haeron Solar Ortak Girişimi, Kalyon-Hanwha Grubu, Çalık Enerji-Solargiga Ortak Girişimi, AKC Güneş Ortak Girişim Grupları katılacak. 'Karapınar Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA)' projesiyle; Türkiye'nin bölgede teknoloji ve üretim merkezi haline gelmesi için önemli bir adım atılırken, yerliyabancı teknoloji tedarikçilerinin ortaklığıyla da teknoloji transferi sağlanacak. Ayrıca, Türk sanayisinin ve mühendislerinin bu alanda tecrübe sahibi olup, küresel ve bölgesel rekabete girmelerinin önü açılacak.

Barış ŞİMŞEK

kalan karakter 1000

halil halil

bu işte geçbile kalındı neden dışa bağımlı bir enerji kaynağı kullannalım ki. herdaim güneşin var olduğu bu ülkede hakkıyla yararlanılmadığını düşünüyorum alsın onların olsun doğal gazları. zam derdi yok kapris yapmaları yok. sağlam firma bulalım japon tercihimdir asla sahtekarlıkları olmaz biran önce her alanda güneşden yararlanalım hatta teşvik edilsin

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 16.03.2017 10:49
ihsan ihsan

daha ucuz enerji varken buna yönelmek erken kömürü kullan önce

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır4
cevapla 16.03.2017 08:49
Mehmet Mehmet

yabanci sirketler bu santralleri kurarsa petrol icin odedigimiz dovizi busefer gunes enerjisi icin yabanci firmaya odeyecegiz ve yabanci firmada her yil parasini toplayip yurt disina cikaracak. biz ticaret acigini nasil kapatacagiz bu sekilde?

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 16.03.2017 04:03

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.