Bugünkü
Takvim

Büyükanne ı tamam

Torun bakan büyükannelere projesi için İstanbul Sanayi Odası’nın ve Çalışma Bakanlığı’nın yürüttüğü çalışmalar tamamlandı. Son şekli Bakan Müezzinoğlu verecek, imzalar atılacak...

Büyükanne maaşı tamam
Doğum yapan annenin çalışma hayatına dönebilmesi için çocuğun bakımını üstlenen büyükanneye verilmesini içeren proje hayata geçiyor. İstanbul Sanayi Odası'nın (İSO) önerisiyle gündeme gelen ve milyonları heyecanlandıran proje için çalışma tamamlandı. Hem İSO hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri hazırlıklarını bitirdi. Çalışmaya son şeklini Çalışma Bakanı Mehmet Müezzinoğlu verecek, ardından da imzalar atılacak.

BAŞVURU ALINACAK
Proje ilk etapta sponsorlu pilot uygulama olarak hayata geçirilecek. İstanbul ve Bursa'da bin aileyi kapsayacak pilot uygulama, 6 ay sürecek. En geç 6 ay sonra sonuçlar değerlendirilecek, istenen sonuç sağlanmışsa yaygınlaştırılması gündeme gelecek. Proje için imzaların bu hafta atılması bekleniyor. Şubat ayında da pilot uygulamanın yapılacağı illerde talepler toplanacak. Ardından bin aile belirlenecek ve Mart'ta uygulama start alacak. Proje başarılı olursa, en geç Eylül'de uygulamanın yaygınlaştırılması için düğmeye basılacak. Büyükanneye maaş projesinin detayları, protokolün imza töreninde duyurulacak. Ancak Çalışma Bakanı Müezzinoğlu'nun daha önce yaptığı açıklamalar bu konuda ipuçlarını verdi. Buna göre; annenin yarı zamanlı yerine tam zamanlı çalışmayı tercih etmesine yönelik uygulama ile, çocuğun bakımı üstlenen anneanne veya babaanneye aylık 400 liradan başlayan ödemeler söz konusu olacak. Proje, 0-3 yaş arası çocukların bakımı için uygulanacak. Büyükanneler için bir yaş sınırı konulması, anneye geçmişe dönük 1 yıllık çalışma şartı getirilmesi düşünülüyor.

kalan karakter 1000

eyt eyt

eyt ne olacak ?

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 25.01.2017 09:58
Selma Selma

Sigorta öncesi dogum yapan anneler için neden bu yasa gerçeklesmiyor erkeklerin askerlik borçlanmasi yapabiliyorsa bizler neden yapamiyoruz yurt disindaki ev hanimlarin hiç sigorta girisi olmadigi helde borçlanabiliyor annelere neden borçlanma hakki verilmiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 25.01.2017 08:39

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.