;

Elektrik dopingi

Enerji Bakanı Albayrak elektrik üretiminde yerli payının % 49.3 ile rekor kırdığını belirterek, ‘Enerjinin cari açıktaki yükünü azaltıyoruz’ dedi

Elektrik dopingi
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, 2016'nın yerli ve yenilenebilir enerjide hedeflenen iyileştirmeleri hayata geçirme açısından iyi bir yıl olduğunu belirterek, "2016'da yerli kömürden elektrik üretiminde yüzde 23 artış sağladık. 2016'da tüm yerli kaynakların elektrik üretimindeki payını yüzde 46'dan yüzde 49.3'e çıkararak bir rekor kırdık. Bu artışı sağlarken, doğalgazın elektrik üretimindeki payını da azalttık. Enerji üretiminin cari açık üzerindeki yükünü hafiflettik" ifadelerini kullandı. Bakan Albayrak, yerli kaynakların elektrik üretimindeki payını, hem kurulu güç olarak hem de yerli kaynaklara dayalı santrallerin daha fazla çalışmalarını teşvik ederek artırmak istediklerini belirterek, şunları kaydetti: "2015 yılına göre yerli kömürden elektrik üretimimizi 36 bin 180 GWh'den 44 bin 586 GWh'ye çıkardık. 2016 yılı elektrik üretiminde tüm yerli kaynaklarımızın payını ise yüzde 49.3'e çıkararak, bu alanda bir rekor kırmış olduk. Diğer tarafta cari açığımıza en çok etki eden, ithal enerji kaynaklarımızın başında gelen doğalgazın, elektrik üretimindeki payında ise düşüş sağladık."

Barış ŞİMŞEK
  • 11 Ocak 2017, Çarşamba

kalan karakter 1000

memett memett

acilen nükleer santralleri kurmak lazım en beleş zahmetsiz temiz ve sürekli enerji sadece güvenli inşaatları yapılsın yeter.lütfen hemen başlanılsın.şuanki elektrik üretiminin iki katı elektrik gelecek olduğunu bir düşünün enerji ucuzlarsa herşey ucuzlar.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.01.2017 14:56
Volkan Volkan

Binaların çatılarına güneş kollektörleri yerleştirmek çok pahalı, devlet teşvik verirse,özellikle akdeniz ve egede bir çok bina ve sanayi siteleri kendi enerjisini üretir.Tarım sulamasında dönümlerce araziye elektrik hattı çekmek yerine güneş enerjisi teşvik verilip sulama sistemleri bunlarla çalıştırılabilir

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 11.01.2017 14:17
mehmet mehmet

bakanım! SU dediğimiz zaman bakanımız VEYSEL EROĞLU , yol dediğimiz zaman, Başbakanımız, Binali YILDIRIM, ENERJİ dediğimiz zamanda ALBAYRAK diyecek işlere imza atın lütfen. resmi kurumların çatılarına güneş panellerini koymalarını sağlayın. bu işi yapacak devlet kadrosuna mühendis alınıp kurulup bakımlarını yaptırabilirsiniz. akıl vermek olmasın. bundan sonra ki savaş sistemlere saldırı şeklinde olacağından bireysel küçük enerji üretenlerin çoğalması saldırılar daha zor olur bence. fabrikaların çatıları kurumların çatıları bu iş için ideal bence. sadece panellerin çok çok çok pahalı olması. en kaliteli 250-300 lük panelin perakende satışı 500 tl den akülerin de 500 tl den yüksek olmasa çok şeyler değişir.

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 11.01.2017 09:27
Ahmet Ahmet

Enerji üretiminde savunma sanayimizin üretiminde dünyada bir numara olmalıyız.İnşallah.

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 11.01.2017 08:51

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.