Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 14.10.2015 Gazete
ABONE OL

'nü Boğaz diye satıyorlar

Çekmece gölü'nü Boğaz diye satıyorlar
KONUTDER'in düzenlediği; DEİK, İTO, MÜSİAD ve TİM'in de destek verdiği 'Türk Sektörünün Körfez Yatırımcıları ile Buluşması'nı değerlendiren KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2016'da 10 milyar dolarlık bir döviz girdisi hedeflediklerini söyledi. Yönetim Kurulu Üyesi Haluk Sur ve Hasan Rahvalı ile birlikte soruları cevaplandıran Çelik; Katar, Kuveyt, Dubai, Suudi Arabistan gibi Körfez ülkelerinden gelen 50'nin üzerindeki yatırımcının üyesi 18 firmayla birebir görüşmeler yaptığı bilgisini verdi. Çelik, "Geçen yıla göre yüzde 17.9 artış gösteren konut satışında yabancı ilgisinin büyük payı var" dedi. Yabancı yatırımcı ilgisinin zaman zaman istismar edildiğini belirten Çelik, bazı firmaların Küçükçekmece Gölü'nü İstanbul Boğazı, Kayabaşı'nı İstanbul'un merkezi diye lanse ettiklerine dair şikayetler aldıklarını kaydetti.

PARALAR PARKA GELİYOR
Son 10 yılda 50 milyar dolarlık yatırımcı çeken sektörde yanlış yapandan hesap sorulmasını isteyen Çelik, zirveyi hem bu tür yanlışların önüne geçmek hem de Türkiye'nin potansiyelini ortaya koymak için yaptıklarını kaydetti. Ağaoğlu Şirketler Grubu Genel Müdürü Hasan Rahvalı da, "Yabancılardan 500 daire alan da var. Bunlar paralarını park etmek amacını taşıyor. Yerleşik olanların uyumu için her sitede sosyolog bulunuyor" dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.