Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.02.2015 Gazete
ABONE OL

Pompada yüksek kâra takip

, kâr marjlarını artıran akaryakıt dağıtım bayilerini takibe aldı. Bayiler toplantıya çağrılacak

Pompada yüksek kâra takip
ENERJİ Piyasası Düzenleme Kurumu (), akaryakıt fiyatlarına ilişkin yeni metodolojiye aykırı hareket eden dağıtım şirketlerini mercek altına aldı. EPDK, İstanbul'da bazı akaryakıt dağıtım bayilerinin, yüzde 8.80 olan kâr marjlarını çok kısa bir sürede yüzde 13.55'e çıkardıklarını tespit etti. Bunun üzerine, dağıtım bayilerinin toplantıya çağrılacağını belirten yetkililer, kurumun akaryakıt fiyatlarına ilişkin takibini sürdüreceğini kaydetti.

TAVAN GELMİŞTİ
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, akaryakıt fiyatlarının takibini 7 Kasım 2014 tarihinde yürürlüğe giren yeni metodolojiye göre belirliyor. Buna göre; dağıtıcılar tarafından ilan edilen tavan/tavsiye fiyatlarının tespitinde, ilgili ürün için rafinerici lisansı sahiplerince belirlenen satış fiyatı ve takip edilen en yakın serbest piyasa fiyat oluşumundaki dağıtıcı ve bayi marjı esas alınıyor.


kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.