Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.02.2015 Gazete
ABONE OL

Anneye erken yaşta emeklilik

lere yeni bir müjde kapıda. Sigortalı olmadan önceki doğumlar için de borçlanma imkanı gündemde. Böylece kadınlar yaş şartını erkeklerin askerlik borçlanmasında olduğu gibi geriye çekecek, erken emekli olacak...

Anneye erken yaşta emeklilik
Borçlanmada kadın-erkek farklılığı gideriliyor. Kadınlara sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar için de borçlanma imkanı verilmesi gündemde. Erkekler nasıl iş hayatına atılmadan önceki askerliklerini borçlanarak emeklilik yaş şartını düşürüyorsa, kadınlar da sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları borçlanarak aynı haktan yararlanacak. Geçtiğimiz yıl hayata geçen torba yasa ile lerin doğum borçlanması hakkı genişletildi. Daha önce sadece SSK'lı kadınlara tanınan doğum borçlanması hakkı, Bağ-Kur'lu ve memur kadınlara da verildi. Yine daha önce en fazla 2 çocuk için borçlanma yapılabilirken, borçlanma yapılabilecek çocuk sayısı da 3'e çıkarıldı. Buna göre; sigortalı olduktan sonra doğum yapan anneler, 3 çocuğa kadar borçlanma yapabiliyor. 3 çocuk için doğum borçlanması yapanlar, 2 bin 160 gün, yani 6 yıl prim kazanabiliyor. Ancak bu uygulama, sigortalı olduktan sonra yapılan doğumları kapsadığı için yaşı geriye çekmiyor. Şimdi sigorta şartının da kaldırılması gündemde.

500 BİN FIRSAT
Bu düzenleme hayata geçtiğinde, kadınlar sigortalı olmadan önce yaptığı doğumları da borçlanabilecek. Böylece sigortalılık başlangıcı geriye çekilecek, erken emeklilik söz konusu olacak. Borçlanmada kadın-erkek farklılığı bitecek. Mevcut uygulamada, erkekler sigortalı oldukları tarihten önceki askerliklerini borçlanarak işe başlangıç tarihlerini geriye çekebiliyor ve yaş şartını düşürebiliyor. Kadınlar için şu an bu hak yok. Yeni düzenleme aynı hakkı kadınlara da getirecek. Kadınlar sigortalı olmadan önceki doğumları borçlanarak işe başlangıç tarihini geri çekebilecek ve yaş şartını düşürebilecek. Bu düzenleme ile yaklaşık 500 bin kadının erken emekli olabileceği ifade ediliyor.

3 FORMÜL GÜNDEMDE
SİGORTALI olmadan önce yapılan doğumların borçlanılmasında 3 formül konuşuluyor. Bunlardan birincisine göre; anne, sigortalı olmadan önce yaptığı doğumlardan sadece birini borçlanabilecek. İkinci formüle göre; sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar için belli bir süre borçlanma imkanı tanınacak. Üçüncü formül ise; belli bir prime sahip olanın sigortalı olmadan önce yaptığı doğumu borçlanabilmesi...


İKRAMİYE SEVİNCİ
TAKVİM'in 'Emeklilere yılda 1 maaş ikramiye verilsin' önerisi, heyecan yarattı. Aylar önce bu konuyu gündeme getiren ve bu önerisinin arkasını bırakmayan TAKVİM'e, emeklilerden teşekkür telefonları yağdı. Emekliler, "Maaşlarımızla zor geçiniyoruz. Böyle bir uygulama, bize önemli bir destek olur. İkramiyenin bayramlardan önce ödenmesini istiyoruz" diyor.

ASGARİ ÜCRET FARKI
Borçlanma yapacaklar için miktarlar asgari ücrete göre belirleniyor. Brüt asgari ücretin yüzde 32'si en düşük aylık borçlanma miktarını belirliyor. Tavandan ödenmek istenirse ise brüt asgari ücretin 6.5 katının yüzde 32'si alınıyor ve borçlanılacak gün sayısına göre ödemeler yapılıyor.kalan karakter 1000

Firdes Firdes

1960 doğumluyum 01.04.2007den itibaren tarım bağkuruna pirim ödüyorum sigortalı olmadan önce beş çocuğum oldu benim doğum borçlanması yapma Hakkım varmı?

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır0
cevapla 10.11.2015 21:07
ayten ayten

sigortalı olmadan önce yapılan doğumlar için borçlanma imkanı tanınacak. mı

Aynı Görüşte misiniz?
evet7
hayır0
cevapla 17.10.2015 10:53
Prim Günü Dolu Kadınlar Prim Günü Dolu Kadınlar

Primim doldu.Yaşım daha dolmadı. Bize de yaşı borçlanmak için düzenleme getirilsin.
Her şeye razıyız artık.

Aynı Görüşte misiniz?
evet4
hayır2
cevapla 05.03.2015 09:25
primi eksik kadınlar adına primi eksik kadınlar adına

yaktımaş şartlarını,ve sigorta şartlarını ben ve benim gibi olanlara geriye dönük prim borçlanmasıyla emeklilik hakkı verilmesini,bizler bu yaştan sonra nerden iş bulacaz zaten yaşlısınız diyerek kimse iş vermiyor,o zamanın şartlarında peyder bey çalıştık zamanı geldi annemize,babamıza baktık,çoçuklarımıza baktım.devamlı bağkura emeklilik hakkı veriliyor bir kerede bize verilsin çalışmalar var diyorlar ama ses seda kesildi ancak siz takvim gazetesinden haber alabiliyoruz bu konu hakkında lütfen siz devamlı gündemde tutarsanız herkeze teşekkürler.saygılarımızla

Aynı Görüşte misiniz?
evet11
hayır1
cevapla 20.02.2015 18:39
Emine Emine

Yaş şartlarını doldurup prim günü eksiği olan bayanlara geriye dönük borçlanma hakkı tanınsın.

Aynı Görüşte misiniz?
evet16
hayır1
cevapla 19.02.2015 01:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.