Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 02.02.2015 Gazete
ABONE OL

550 bin ye müjdesi

olup esnaflık yapanlar rahat nefes alacak. İşyeri açan, ücretli çalışan emeklilerden yapılan kesintisine sınır geliyor. 60 yaş üstünden ise kesinti olmaması gündemde...

550 bin emekliye prim müjdesi
Hükümet, olup esnaflık yapanlara büyük yük getiren destek leri konusunda nefes aldıracak bir adım atacak. İşyeri açan, ücretli çalışan emeklilerden yapılan prim kesintisine sınır getirilecek. Emeklilerden 60 yaşı dolduranlardan ise kesinti yapılmaması öngörülüyor. Çalışma Bakanlığı, emeklileri sevindirecek projenin maliyet hesabını çıkartıyor.

% 15 UYGULANIYOR
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, devlete destek payı ödeyen emekli sayısının 550 bin olduğunu açıkladı. Çelik, emekli olduktan sonra işyeri açanların sayısının 226 bin 548, Bağ-Kur'lu olarak kesinti yapılanların 358 bin 795, Emekli Sandığı maaşlarından kesinti yapılanların 26 bin 81 kişi olduğunu söyledi. Vazife malullüğü aylığı alırken çalışmaya devam edenlere iş kazası, meslek hastalığı hükümleri uygulandığını hatırlatan Çelik, "Bu kapsamda olanlardan Sosyal Güvenlik Destek Primi kesilmez. Vazife malullüğü aylığı bağlanıp da çalışmaya başlayanlar hakkında yazılı talepleri doğrultusunda işlem yapılır" dedi. Emekliler bir işyerinde çalışıyorsa destek primi kesintisi işveren tarafından ödeniyor. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açtığında yüzde 15 oranındaki kesinti emeklinin maaşından yapılıyor. Çalışma Bakanı Çelik, 2008'de yüzde 12, 2009'da yüzde 13, 2010'da yüzde 14 uygulanan destek priminin 2011 yılından itibaren yüzde 15 uygulandığını anımsattı. Yapılan çalışmaya göre, çalışan ya da işyeri açan emeklilerden yapılan kesintiye sınır getirilecek. Düzenlemeye göre, 59 ya da 60 yaş üstü emeklilerden bu kesintinin yapılmaması öngörülüyor.

DÜNYAYA BAKILIYOR
Birçok Avrupa ülkesinde, yaş şartı aranmadan emekli olduktan sonra işyeri açan, şirket ortağı olanlardan destek primi alınmıyor. Almanya, Finlandiya gibi ülkelerde emekli olduktan sonra çalışıp prim ödemeye devam edenlerin emekli aylıkları da artıyor. Çalışma Bakanlığı, destek primi ve emeklilik modelleri ile ilgili talepleri dikkate alarak kapsamlı bir çalışma yürütüyor. Hükümet, 2014 yılı sonunda yaşama geçirilen torba yasa ile emeklinin destek primi faizlerini sildi. Çalışan emeklilerden kesilen Sosyal Güvenlik Destek Primi borçları yapılandırma kapsamına alındı. Çalışan emeklilere, borçlarını faiz yükünden kurtularak taksitle ödeme imkanı sağlandı.

YAPILANDIRMADA EK SÜRE TALEBİ
Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yapılacak yapılandırma başvurularının bugün sona ereceğini belirterek, "Yapılandırma süresi 3 ay daha uzatılsın" talebinde bulundu. Vergi ve prim borçlarını aynı anda ödemeyeceğini düşünen esnafın, yapılandırmada vergi ya da SGK primi borçlarından birini tercih ettiğine değinen Palandöken, şunları kaydetti: "Bu da 2 Şubat sonrasında esnaf ve sanatkarımız için büyük bir hak kaybına neden olacak. Bu nedenle halen Meclis'te görüşülmekte olan torba kanuna bir madde eklenerek yapılandırma süresi 3 ay daha uzatılmalıdır."

Hazal ATEŞ

kalan karakter 1000

mağdur mağdur

emeklilikte yaşa takılanlar olarak halen bekliyoruz.ALLAH-yardıcımız olsun.hakkımızı,istiyoruz.kazanılmış helal primlerimizin karşılığını bekliyoruz.hakkımızı istiyoruz.bir gecede hayatımızı değiştirdiler.

Aynı Görüşte misiniz?
evet2
hayır0
cevapla 04.02.2015 10:48
vatandaş vatandaş

çok iyi bir gelişme bunun yanında ek göstergelerde artırılsa daha iyi olur mu acaba

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır2
cevapla 02.02.2015 17:21
karaca0701 karaca0701

bağkur borcu dondurmasını sabırsızlıkla bekliyoruz inşallah seçim öncesi çözüme kavuşur.saygılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır1
cevapla 02.02.2015 14:46
Bahattin Bahattin

Emeklilikte yaşa takılanlar da seçim öncesi mutlaka çözüm bekliyor...

Aynı Görüşte misiniz?
evet12
hayır3
cevapla 02.02.2015 13:50
prim eksiği olanlar adına prim eksiği olanlar adına

yaş tamamlamış geriye dönük prim eksiği olanların durumu ne olacak hala bir şey yok
bizlerde çok mağduruz bekliyoruz

Aynı Görüşte misiniz?
evet13
hayır4
cevapla 02.02.2015 13:06

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.