Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.07.2014 Gazete

Dikkat zehir!

Cips ürünlerinin zehirli olduğu bir kez daha belgelendi. Avrupa Birliği, zehri resmen açıkladı. Türkiye'de ise serbest!

Dikkat zehir!
Avrupa Birliği Gıda Maddelerini Denetleme Dairesi (Efsa) patates cipslerde akrilamid olarak adlandırılan kanser yapıcı zehirli maddelere rastlandığını açıkladı. Açıklamada 43 bin 419 ayrı yiyecek maddesinde yapılan araştırma sonucunda patates cipsi, patates kızartması, ekmek, tahıl bazlı yiyecekler ve kahvede yapıcı maddeye rastlandığı bildirildi.

TÜRK ÇOCUKLARI TEHLİKEDE!
İsveç Gıda Maddeleri Kontrol Dairesi'nden, Toxikolog Abramsson Zetterberg, "Rapora göre bahsi geçen yiyecek maddelerinde olması gerekenin çok ötesinde tehlikeli madde var. Rapora bakıldığında her maddede, değişik miktarlarda kanser yapıcı tehlikeli madde var" dedi. Bu açıklamanın ardından diğer İskandinav ülkeleri de söz konusu gıda maddelerinin daha iyi kontrol edilmesi için harekete geçti. Türkiye'de ise bu ürünleri özellikle çocuklar çok tüketiyor.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.