Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 06.07.2014 Gazete
ABONE OL

de paralel kaçak

Çoğunluğu ya bağlı olan ler, vatandaşın cebine göz dikerken çalışanların da hakkını yiyor. Kayıtdışı öğrencilerle vergi kaçıran dershaneler, 95 milyon liralık primi de ödemedi

Dershanede paralel kaçak
Türkiye'de velinin cüzdanına göz diken sistemi 2015 yılında tarihe karışacak. Büyük çoğunluğu nın elinde olan dershaneler fahiş fiyatları ile velilerin parasını hortumlarken bir yandan da çalışanının hakkını yiyor. Birçok öğretmenin asgari ücret bile almadığı, sigortasının yapılmadığı dershanelerde sigortalı olanların da 95 milyon liralık primleri ödenmedi.

VERGİ DE ÖDEMİYOR
Öğrencilerin birçoğunu kayda almayan böylece kazancından vergi kaçıran dershaneler, çalışanlarının primlerini de ödemeyerek onların da hakkını gasp ediyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, dershanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) 94.5 milyon liralık prim borçları olduğunu açıkladı. Bir soru önergesini cevaplandıran Çelik, 2011'de dershanelerde 61 bin 107, 2012'de 67 bin 859 kişi ve 2013'de de 70 bin 690 kişinin SGK'da kayıtlı olduğunu bildirdi. Çelik, dershane, okuma salonu ve etüt merkezlerinin ödenmeyen prim borçlarının 94 milyon 457 bin 958 lira olduğunu açıkladı. Primlerin tahsili için Amme Alacaklarının Tahsil Usulü İle İlgili Yasa gereği icra takip işlemlerinin başlatılacağını kaydeden Çelik, mevzubahis kuruluşların üst seviye yönetici ve yetkilileri ile kanuni temsilcilerinin de müesseseye karşı işverenleri ile beraber mesul olduklarını vurguladı. Çelik, bunlar ile ilgili de icra takibi işlemi yapılabileceğini bildirdi.

2015'TE YOK OLACAKLAR
Milli Eğitim Bakanlığı, "dershane" kavramını eğitim mevzuatından çıkardı. Yeni yönetmeliğe dershanelerin kapatılması sürecini belirleyen bir 'Dönüşüm Programı' maddesi eklendi. Dönüşüm Programı, 1 Eylül 2015 tarihine kadar özel öğretim kurumuna dönüşmek isteyen dershanelerin, özel okula dönüşmek istediklerine ilişkin program resmen tanındı. Dershaneden ortaöğretim özel okula dönüşen kurumlar, 2018- 2019 eğitim öğretim yılının sonuna kadar Temel Lise olacak. Özel okullar ücretlerini kendi belirleyecek ancak okulların ara sınıflarının eğitim ücreti, bir önceki yılın ücretinden en fazla yüzde 5 oranında yüksek olabilecek.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.