Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 05.07.2014 Gazete
ABONE OL

1 10 bin lira!

SGK yetkilileri açıkladı: Türkiye'de kaçak Suriyeli çalıştırana, işçi başına 10 bin lira ceza kesilecek

1 Suriyeli işçi 10 bin lira!
Suriye'de yaşanan iç savaş nedeniyle çok sayıda Suriyeli Türkiye'ye sığınırken, bazı işverenler bu kişileri kaçak çalıştırma yoluna gidiyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), bu işverenleri uyardı. Konya SGK İl Müdürü Murat Mustafa Yavuz, işverenlerin ucuza çalıştıkları için Suriyeliler'i tercih ettiğini ifade ederek, "Yabancı uyruklu bir işçinin kayıt dışı olarak çalıştırılması yasaktır ve tespit edildiği zaman işçi başına kesilen ceza 10 bin lira. Biz işverenlerden bu riski almamalarını rica ediyoruz. Bir işyerinde örneğin 10 yabancı uyruklu kaçak işçi tespit edildiği zaman bunun cezası işverene 100 bin lira olarak yansıyor" dedi. Yavuz, yabancı uyruklu işçi çalıştırmak isteyen işverenlerin resmi prosedürü izlemesi gerektiğini belirterek, Çalışma Bakanlığı'ndan izin alınması gerektiğini söyledi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.