;

na müjdesi

, sara, astım gibi kronik hastalığı olanlara yolu açılıyor. SGK düzenlemeyi hazırladı. Malulen için hastalıkları belgelendirmek gerekecek

Emeklilik bekleyenlere müjde!
Malulen emekliliğin kapsamı genişletiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun (SGK) Sağlık Bakanlığı'nın görüşünü alarak hazırladığı yeni düzenlemeyle birlikte, çalışma gücünde kayıp oluşturan kronik hastalıkları bulunanlar da kapsamına alınacak.

ORGAN NAKLİ OLANA DA
, sara, astım, böbrek yetmezliği gibi kronik hastalıkları bulunanların yanı sıra ileri derecede tüberküloz ve kanser hastalarına da malulen hakkı gelecek. Kişisel bakımını yapamayacak durumda olan felç, nörolojik ve romatizmal hastalarına da malulen emeklilik hakkı verilecek. Böbrek hastalarının şikayetlerine yol açan, nakil sonrası maluliyetin sona ermesi durumu da ortadan kaldırılıyor. Böylece böbrek hastalarının "Emekliliğim yanar" diyerek, nakil olmak istememeleri sona erecek. Diğer organ nakillerinde de malulen emeklilik hakkı sağlanacak. SGK'nın Başbakanlık'a gönderdiği, malulen emeklilikle ilgili düzenlemenin, Mart 2014 tarihinden önce, Torba Kanun'un içine eklenmesi ve yasalaşması öngörülüyor. Hastalıkları nedeniyle çalışma güçlerini kaybedenlerin, malulen emekli olabilmeleri için, bunu belgelemeleri gerekecek.

SAĞLIK RAPORU NASIL ALINACAK?
Sosyal güvenlik il veya merkez müdürlüğü, sigortalıyı, Sağlık Bakanlığı'na bağlı eğitim ve araştırma hastanelerine, üniversite hastanelerine, her ikisi de yoksa, askeri hastanelerden birine sevk ediyor. Eğer bulunulan ilde, bu niteliklerde hastane yoksa devlet hastanelerine sevk yapılıyor. Raporunu alan, diğer istenen evraklarla birlikte SGK'ya başvuruyor. , kişiyle ilgili karar veriyor.

DİYABET ARTIŞTA

Türkiye'de son yıllarda diyabetli sayısı artıyor. SGK'nın düzenlemesi yürürlüğe girdiğinde diyabetlilere malulen emeklilik yolu açılacak.

ÖZLEM KAMER TERCANLI


  • 02 Ağustos 2013, Cuma

kalan karakter 1000

ABDULLA ZEYTÇİOĞLU ABDULLA ZEYTÇİOĞLU

33 yıl kaza sonucu vücudumun 3 te 2 si yandı ve o günden sonra 12 kez deri nakli olum ve sorunum devam etti ve son olarak akdddeniz üniversitesinde doku nakli oldum malülen emeklilik için başvurdum iki hastanenin engelli oranı farklı çıktı hakem hastane olarak denizli devlet hastanesine gönderdiler yüzde 41 engelli raporu verdile ama sgk kabul etmiyor yeniden hastaneye sevkediyor elimdeki rapor ömür boyu geçerli kabul etmiyorlar ne yapmam lazım bilmiyorum

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.08.2013 23:40
üzeyir seymenliler üzeyir seymenliler

emeklilikte yaş bekleyenlerin kabuk bağlamış yarasını popilizim uğruna kaşıyıp kanattılar,biz öylebirşey demedik diyerek topu medyaya attılar,şimdi malzeme olarak hasta insanları kullanmazlar inşaallah!!!

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır0
cevapla 02.08.2013 02:09

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.