Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 21.05.2013 Gazete
ABONE OL

2.5 milyarlık destek

2.5 milyarlık destek
Azeri devlet petrol ve gaz şirketi Socar'ın Türkiye Başkanı , Aliağa Yarımadası'nda kuracakları Socar Türkiye Ege Rafinerisi'nin (STAR Rafinerisi) yapım maliyetinin finansman hariç 4.35 milyar dolar olacağını söyledi. STAR Rafinerisi'nin Detay Mühendislik-Tedarik-İnşaat (EPC) anlaşmalarının imza töreninde konuşan Yavuz, rafinerinin toplam 51 ay sonunda geçici kabulünün yapılacağını belirtti ve "Vergiler dahil, finansman maliyeti hariç rafinerinin toplam maliyeti 4.35 milyar dolar olacak" dedi. Yavuz, rafinerinin tamamlanmasının ardından 10 milyon ton rafineri ürünü ithalatını önleyip, Türkiye'nin cari açığını yıllık net 2.5 milyar dolar azaltacağını söyledi. İstanbul'daki toplantıya, SOCAR Uuslararası Yatırım Sorumlusu Vagif Aliyev de katıldı.


Burçin GÖKTAN

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.