Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 17.05.2013 Gazete
ABONE OL

Doğuş'un oldu

İhalede en yüksek teklifi 702 milyon dolarla verdi

Galataport Doğuş'un oldu
"'' adıyla bilinen Türkiye Denizcilik İşletmeleri A.Ş.'ye ait 'nın özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmesi Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) İhale Salonu'nda yapıldı. İhalede en yüksek teklifi 702 milyon dolarla verdi. İhale sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Doğuş Holding'in CEO'su Hüsnü Akhan, "İstanbul'un marka değerine değer katacak bir proje yapacağız. Bölgenin mimari dokusunu bozmayacak bir proje olacak. Projeyi 3 yıl içerisinde tamamlamayı planlıyoruz" dedi. Salıpazarı Liman Sahası 30 bin 175 metrekare açık alana ve 78 bin 810 metrekare kapalı alana sahip.

GÜNDE 11 GEMİ
Dört adet antreposu olan liman günde ortalama 11 gemi kabul edebiliyor. Limanın iskele uzunluğu ise 1.150 metre. Eylül 2005'te yapılan ilk ihale 49 yıllık işletme hakkını içeriyordu. İhaleyi İsrailli işadamı Sami Ofer ile işadamı Mehmet Kutman'ın ortaklığındaki Royal Caribbean konsorsiyumu, 3 milyar 538 milyon Euro'luk en yüksek teklifle kazanmıştı.Ancak ihale Danıştay tarafından Aralık 2005'te iptal edilmişti.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.