Takvim

Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 19.03.2013 Gazete
ABONE OL

Emeklinin parası Avrupa yolunda

in hakkı olan promosyonu vermedi dava 'ne taşındı. Karar çıktığında emekliler maaşlarının karşılığı parayı alabilecek

Emekliye promosyon yolda
Milyonlarca emeklinin almayı istediği banka promosyonu 'nin (AİHM) gündemine taşındı. Kamu çalışanlarının ücretlerinin yatırıldığı dan 'promosyon' adıyla ek para aldıklarını belirten , in de banka promosyonu alabilmesi için başlattıkları mücadeleyi sürdürüyor. Vural, Yargıtay 3. Hukuk Dairesi'nin banka promosyonu davasını emekliler aleyhine onamasının ardından AİHM'e başvurdu. Avukat Vural, emeklilere banka promosyonu verilmesi için Ankara 10. Sulh Mahkemesi'ne dava açmıştı.

ZARAR TAZMİN EDİLSİN
Dilekçesinde, emekli avukat olduğunu belirten Vural, maaşını aldığı bankanın gerek Anayasal gerekse yasal hükümleri yerine getirmediğini, hukuka ve vicdana aykırı uygulama ve haksız eylem nedeniyle 3 bin liralık zarara uğradığını kaydetti. Vural'ın açtığı dava kabul edilirse Türkiye'de 10 milyon emekli maaşlarını aldıkları bankalardan promosyon adı altında para almaya hak kazanacak.

ANAYASAL HAK!
Avukat Sedat Vural mahkemeye gönderdiği dava dilekçesinde emeklilerin promosyon alması gerektiğini belirterek şunları kaydetti: Emeklilerin bu promosyondan mahrum bırakılması anayasal ve evrensel hukuksal eşitliğe olduğu kadar toplumsal vicdana da aykırıdır."