Takvim

Vav TV Canlı Yayın
ABONE OL

10'unda girişimci 71'inde patron

3. Köprü ihalesini kazanan 'in patronu 'in 10 yaşında kantarla askerleri tartarak başladığı çalışma hayatı, örnek bir başarı niteliğinde...

10'unda girişimci 71'inde patron
İstanbul Boğazı'na yapılacak 3. Köprü ihalesini kazanan konsorsiyumdaki 2 gruptan biri olan , sıfırdan başladığı iş hayatında elde ettiği başarılarıyla dikkat çekiyor. Bugün amiral gemisi inşaat olan, turizmden otelciliğe, enerjiden hava ve deniz limanları işletmeciliğine kadar birçok sektörde faaliyet gösteren 'in sahibi olan 71 yaşındaki İbrahim Çeçen, müteşebbis ruhunu çocukken keşfetti. "Çocukluktan beri yaratıcıyım. Günün birinde bir yerlere geleceğimi biliyordum" diyen Çeçen'in, 10 yaşındayken babasıyla birlikte gittiği Bakkal Ömer'in dükkanı, hayatının dönüm noktalarından biri oldu. Dükkanın önündeki kantarı gören İbrahim Çeçen, Ağrı'daki askeri tümenin erlerini tartarak para kazanabileceğini düşündü. O günleri anlatırken, "Para koyacak yer bulamıyordum. Bunu gören Ağrılılar'dan birkaç kişi daha koşup kantar aldı ve gelip benim yanımda iş yapmaya başladı. Bu durumu Ömer Amca da görünce gelip kantarı benden aldı ve kendisi bu işi yapmaya başladı" diyen Çeçen, "Hâlâ Ağrı'ya gittiğimde bakıyorum, o yerde son model basküller dizilmiş ve insanları tartıyor" şeklinde konuşuyor.

HOLDİNG SAHİBİ OLDU
"Çalışan sıfırdan tepeye çıkabiliyor" dedirten bir başarı hikayesine sahip olan Çeçen, eğitim hayatından sonra 1969 yılında Ankara'da İçtaş'ı kurarak inşaat ile ilgili ihalelere katılmaya başlamış. Ardından, turizm, otelcilik, enerji, hava ve deniz limanları işletmeciliği ile sanayi sektörlerine girmiş. Bütün bu işler şimdilerde IC Holding şemsiyesi altında yürütülüyor.

GURURLUYUZ
İş dünyası IC İçtaş-Astaldi'nin 3. Köprü için verdiği teklifi konuşurken, IC Holding Başkanı İbrahim Çeçen, "1 yıldır hazırlanıyorduk. Müthiş bir teklif verdik. Gururluyuz" dedi. Çeçen, "Para kazanabilecek misiniz?" sorularını, "Elbette kazanacağız" diye yanıtladı.