Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 26.05.2012 Gazete
ABONE OL

Sessiz dans

Türkiye'deki 2 bin 612 nın ses düzeyi, merkezden denetlenecek. gürültü kirliliğini bitirecek

Sessiz dans
Yaz sezonunun başlamasıyla birlikte 'gürültü' alarmı verildi. , eğlence mekanlarından kaynaklanan ve her yıl tartışma konusu olan gürültü kirliliğini önlemek için yeni bir proje hayata geçirmeye karar verdi. Tüm eğlence mekanlarının gürültü seviyeleri merkezden ve aynı anda denetlenecek.

SÜREKLİ DENETİM
Proje ile Türkiye genelinde 2 bin 612 eğlence merkezinin ses seviyesi takip edilecek. Ses sınırını aşan eğlence mekanlarının tespiti yeni sistem üzerinden yapılacak. Sürekli hale getirilecek ölçümler tek link üzerinden izlenecek. Hava kalitesi ölçüm sisteminden esinlenerek hayata geçirilen projede, eğlence mekanları çevresinde sürekli denetim halinde olacak ekipler, verileri anında kaydedecek.

19 BİN 247 TL'LİK CEZA
'Eğlence Yerleri Bilgi Sistemi' için düğmeye bastıklarını ifade eden Çevre ve Şehircilik Bakanı , "Eğlence yerlerinin denetimini anında merkezden yapacağız" dedi. Denetimlerde eğlence yerlerinin arka plan gürültü seviyesi 5 desibel A'dan ve 7 desibel C'den fazla olması halinde, buralara 19 bin 247 TL para cezası ya da kapatma cezası verilebilecek. Antalya'da, 2011'deki denetimlerde 293 eğlence merkezine 868 bin 479 TL para cezası kesildi.

MERKEZ ANTALYA
Bakanlık, projenin ilk ayağı olan eğlence yerlerine yönelik bilgilerin sistem üzerinde kayıt altına alınması işlemini tamamladı. Türkiye genelindeki 2 bin 612 eğlence merkezinin sisteme girişi sağlandı. Kayıt sistemine göre, eğlencenin başkenti Antalya oldu. 683 eğlence merkezine sahip Antalya'yı, 261 eğlence merkezi ile İstanbul takip ederken; İzmir 252, Muğla 143, Bursa 119 eğlence merkeziyle dikkat çekti.

Mehmet Ali BERBER

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.