Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 20.09.2011 Gazete
ABONE OL

Havada takip!

Havada takip!
Türkiye'nin en çok turist çeken bölgelerinden 'daki balon uçuşları yakın takibe alınacak. Uçuşlar, balonların üzerine takılacak cihazı ile uydudan izlenecek. Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi, balon işletmeciliğinin daha güvenli olması amacıyla uçuşların takip edileceğini söyledi. Ekşi, "Türksat ile çalışma başlattık. Kameralar vasıtasıyla balonları, o bölgeyi izleyeceğiz. Ayrıca balonlara takacağımız GPS ile kaçta hareket ettiği, nerede dolaştığı, ne kadar hız yaptığı gibi bilgileri online olarak takip edebileceğiz" dedi. Sistemin denendiğini TAKVİM'e anlatan Kaya Balon'un pilotu Volkan Ağbulut, "Balonlar denetlenirken uçuş güvenliği artacak. Kaza tüm firmaları etkiler" diye konuştu. Ağbulut, kurallara uyulmazsa 10 bin TL para ve uçuş durdurma cezası verileceğini söyledi. Yılda 300 bin kişinin balonla uçtuğunu belirten Kaya Balon Genel Müdürü Murat Çoban da, "25 milyon euro gelir sağlanıyor.
Günlük bin 500-2 bin kişi uçuyor'' dedi.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.