Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.09.2011 00:00
  •  - 
  • Son Güncelleme:
  •  
  • 18.09.2011 07:58
ABONE OL

Yabancılar Türkiye'den gayrimenkul alabilecek

Ekonominin en büyük problemi olarak gösterilen cari açığa çözüm yabancıya emlak satışıyla geliyor.

Cari açığı bitirecek devrim

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar müjdeyi verdi. Yabancıya emlak satışının önündeki engelleri kaldıracak yasa hazırlandı. Mülk satışı başladığında ilk etapta yılda 5 milyar $ gelecek. Tıpkı Batılılar'a olduğu gibi paranın merkezinde oturan Rusya, Türki cumhuriyetleri ve Körfez ülkeleri vatandaşlarına da satış yapılabilecek.

Sabah gazetesinin haberine göre Çevre ve Şehircilik Bakanı Kahramanmaraş'taki AK Parti 2023 Marka Şehirler Vizyonu kapsamındaki ortak akıl toplantısında müjdeyi vererek, () ilkesine bakmaksızın yabancıların Türkiye'den gayrimenkul alabilmesinin önünü açacak yasa taslağını hazırladıklarını bildirdi. Bayraktar, "Önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu'na getireceğiz" dedi.

YABANCI, DAİRE ALABİLECEK
Bayraktar, "Askeri, güvenlik, milli strateji bakımından eğer satmamız gereken araziler varsa, bunları satmayacağız. Ama kat irtifa kı, kat mülkiyeti bulunan, daire bazında, parsel bazında veya yatırım için ülkemize istihdam sağlayacak, burada kaliteyi, ihracatı artıracak yatırımlar için satışların önündeki engelleri kaldıracağız" diye konuştu. Bayraktar, Türkiye'nin her iline gelip daire, mülk, işyeri, ev, yazlık almak isteyenlerin önündeki engelleri kaldırıp, satışın önünü açacaklarını dile getirdi.

89 ÜLKEYE SATIŞ YOK
Cari açığa ilaç olacak yabancıya emlak satışı mütekabiliyet ilkesi nedeniyle yapılamıyor. Türkiye'da gayrimenkul satışının sınırlandığı 89 ülke bulunuyor. Yasa çıkarsa tıpkı Batılılar'a olduğu gibi paranın merkezinde oturan Rusya, Türki Cumhuriyetler ve Körfez Ülkeleri vatandaşlarına da gayrimenkul satışı yapılabilecek.

Varlıbaş-Varyap Başkanı Süleyman Varlıbaş:
En büyük sorunumuzdu

Mütekabiliyet gayrimenkul sektörünün en büyük sorunlarından birisiydi. Ustaların, işi bilenlerin işin başında olmasının olumlu sonuçlarını alıyoruz. Erdoğan Bayraktar'ın sektörün içinden geliyor olmasının önemi büyük.

GYODER Başkanı ve Yeşil GYO Genel Müdürü Işık Gökkaya:
Türkiye'ye yıllık 5 milyar dolar girer

TC kimliği olmayan herkese gayrimenkul satışının önünün açılmasıyla doğrudan yatırımlar yüzde 100 artar. 2005-2008 arası gayrimenkul sektöründe doğrudan yatırım tutarı ortalama 3 milyar dolardı. 2009'da 1.8 milyar dolara geriledi. 2010'da 2.5 milyar dolar oldu. Yasa çıkarsa yılda 5 milyar dolar gelir.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Başkanı Ali Ağaoğlu:
Türkiye için bir dönüm noktası

Dünyanın her yerinde parasını cebine koyan gayrimenkul satın alıyor. Türkiye'nin de paraya ve dövize ihtiyacı var. Türkiye'nin büyümesine, cari açığının giderilmesine katkı sağlayacak bir numaralı finansman yabancılara gayrimenkul satışı. Bu karar bir dönüm noktası.

Zorlu Holding Başkanı Ahmet Nazif Zorlu:
Türkiye kazanacak

Bu büyük bir müjde. Geç kalınmış bir düzenleme. Açıkçası sorunun bu kadar yakın zamanda çözüleceğini beklemiyordum. Sayın Bayraktar'a teşekkür ediyorum. Bu kararla birlikte Türkiye kazanacak, ülkeye para ve döviz girişi olacak. Gayrimenkul yatırımcısı ürettiği malı satarak, daha büyük yatırımlara yönelebilecek.

Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk Çelik:
Tarihe geçecek

Yabancıya gayrimenkul satışının önündeki engelleri kaldırmaya yönelik bu kararı alacak olan hükümet de bu kararı alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'da Türkiye tarihine altın harflerle geçecektir. Karar Türkiye'ye doğrudan yabancı sermaye akışının önü açar. Bu da cari açığı kapatır.

kalan karakter 1000

m m

bukarar doğru bir kararmı bilmiyorum inşallah sonuçları türkiyenin lehine olur

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır1
cevapla 18.09.2011 22:31
Adem Adem

Cari açık 50 milyar dolar, neresini kapatacak? Cari açığı enerji intiyacı oluşturuyor. Önce onu halletmek lazım. Rumlar Akdenizde petrol ararken biz neden aramıyoruz? Petrolümüz olsa cari açığımız da olmaz. Daire satışı da yaş iş. Bu anayasa çerçevesinde daire satışı işi AYM'den döner, ben size söyliyeyim. Fazla abartmamak lazım. Artı, tamam karşılıklılık olmasın ama adamlarda memleketin tamamını alacak kadar para var. Bir sınırı da olması lazım. Bu sınır nedir? Biraz tereddütlüyüm açıkçası.

Aynı Görüşte misiniz?
evet3
hayır0
cevapla 18.09.2011 17:19

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.