Bugünkü
Takvim
  • Ekonomi
  • 18.09.2011 Gazete
ABONE OL

Almanya'dan emekli olarak yurda kesin dönüş yapan gurbetçilerin maaşından vergi alınmayacak. Çifte vergilendirmeyi önleyecek anlaşma yarın Berlin'de imzalanacak

Vergi müjdesi
Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapan ların vergi kesintisi endişesi gideriliyor. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Almanya gezisi sırasında yarın Berlin'de, Almanya ile Türkiye arasında 'Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması'nın imzalanması bekleniyor. Cumhurbaşkanı Gül'e gezide eşlik edecek Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Alman Maliye Bakanı'nın imza koyması öngörülen 'Çifte Vergilendirme Anlaşma'sına göre; Almanya'da çalışıp, emekli olan ve Türkiye'ye kesin dönüş yapan Türk vatandaşlarından yıllık maaşı 10 bin euroya kadar olanlardan vergi alınmayacak.

YÜZDE 90'INI KAPSIYOR
Anlaşma, Almanya'dan Türkiye'ye dönüş yapan emeklilerin yüzde 90'ı gibi büyük bir kesimin vergi kesintisi bakımından rahat nefes almasını sağlayacak. İmzalanacak anlaşmaya göre; yıllık emekli maaşı 10 bin euroyu aşan vatandaşlardan ise Almanya tarafından en düşük vergi oranı olan yüzde 10'luk kesinti yapılacak. Diğer taraftan anlaşma ile her iki ülkenin vatandaşlarının ödenmeyen vergilerinin takip ve tahsilatında daha etkin işbirliği içerisinde olunacak.

ALMANYA İSTEMİŞT
Türkiye ile Almanya arasında 'Çifte Vergilendirmenin Önlenmesi Anlaşması' 1985 yılından 2010 yılına kadar yürürlükteydi. Ancak anlaşma, Almanya'nın, ülkelerinde çalışmış olan fakat daha sonra Türkiye'ye dönen Türk vatandaşlarının emekli maaşında vergi kesintisi yapmak istemesi ve bunda ısrar etmesi, bunun da Türkiye tarafından kabul edilmemesi nedeniyle, Almanya tarafından 1 Ocak 2011'den geçerli olmak üzere tek taraflı feshedilmişti. Anlaşmanın sona ermesinden, emekli gurbetçilerin yanı sıra işadamları da olumsuz etkileniyordu. Bunun ülkeler arasındaki sermaye hareketlerini de olumsuz etkileme yönü bulunuyordu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan TAKVİM veya takvim.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.